W piątek na światowych giełdach wzrosły ceny kontraktów zbożowych. Szczególnie mocno podrożały zboża za oceanem, pozytywnie reagując na dane opublikowane przez USDA (tuż po publikacji giełda w Paryżu zakończyła dzień notowań).

Przewidywany areał zasiewów pszenicy w USA w nadchodzącym sezonie ma wynieść 46,05 mln akrów i ma być o 8,2 proc. niższy niż w obecnym kończącym się sezonie. Jest to również poniżej średniej prognozy analityków przeprowadzonej przez Reutersa (46,139 mln akrów). Zapasy amerykańskiej pszenicy na dzień 1 marca br. wyniosły 1,655 mld buszli i były o 17,1 proc. wyższe niż przed rokiem o tej porze. Analitycy oczekiwali wartości średnio na poziomie 1,627 mld buszli. Na dzień 28 marca br. fundusze spekulacyjne miały otwarte ponad 136 tys. szt. pozycji krótkich netto (przewaga sprzedanych kontraktów nad zakupionymi) na giełdzie w Chicago.

Niższa od oczekiwań prognoza zasiewów pszenicy zdecydowała o poprawie nastrojów wśród inwestorów. Pszenica na CBoT podrożała w piątek o 1,3 proc. do 156,7 USD/t, a przez cały ubiegły tydzień notowania wzrosły o 0,4 proc. Pszenica na Mati w piątek podrożała o 0,5 proc. do 164,5 euro/t, a przez tydzień potaniała o 1,5 proc.

Prognozowana powierzchnia zasiewów kukurydzy w USA w nadchodzącym sezonie ma wynieść 89,996 mln akrów i ma być o 4,3 proc. niższy niż w obecnym kończącym się sezonie. Jest to również znacznie poniżej średniej prognozy analityków przeprowadzonej przez Reutersa (90,969 mln akrów). Zapasy amerykańskiej kukurydzy na dzień 1 marca br. wyniosły 8,616 mld buszli i były o 10,15 proc. wyższe niż przed rokiem o tej porze. Analitycy oczekiwali wartości średnio na poziomie 8,53 mld buszli. W tygodniu kończącym się 28 marca br. fundusze spekulacyjne podwoiły otwarte pozycje krótkie netto na kukurydzę na giełdzie w Chicago do ponad 155 tys. szt. Natomiast Informa podniosła o 4 mln t prognozę zbiorów kukurydzy w Brazylii do 95 mln t w obecnym sezonie, a w Argentynie o 3 mln t do 38,3 mln t.

Podobnie jak w przypadku pszenicy niższa prognoza zasiewów kukurydzy przeważyła i cena kukurydzy na CBoT wzrosła o 1,9 proc. w piątek, a przez tydzień podniosła się o 2,2 proc. Kukurydza na Matif podrożała w piątek o 0,7 proc., a przez tydzień cena wzrosła o symboliczne 0,1 proc.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena w piątek wzrosła o 0,46 proc. (164,50 euro/t- 694 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,31 proc. (156,71 USD/t- 618 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,73 proc. (172,25 euro/t- 727 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,89 proc. (143,40 USD/t- 566 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10