Mocne rozczarowanie tygodniowymi danymi eksportowymi w USA pchnęło ceny pszenicy na giełdzie w Chicago ostro w dół. W ślad za tym spadły również notowania pszenicy na Matif. Tygodniowe zobowiązania eksportowe w USA wyniosły tylko 181,7 tys. ton, w tym zaledwie 102,3 tys. ton ze starych zbiorów. Był to najmniejszy tygodniowy eksport pszenicy w obecnym roku gospodarczym. Tymczasem oczekiwania analityków mieściły się w zakresie od 300 do 700 tys. t.

Dodatkowo negatywnie na ceny działały informacje o pojawieniu się lekkich opadów deszczu w południowych rejonach upraw pszenicy w USA.

Tygodniowe zobowiązania eksportowe kukurydzy mieściły się w widełkach oczekiwań (300- 750 tys. t) i wyniosły 464 tys. t. Daw Jones podał, ze oczekuje zasiewów kukurydzy w USA w nadchodzącym sezonie na poziomie o 2,2 proc. mniejszym w stosunku do obecnego (spadek do 88,684 mln akrów).

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania spadły o 1,44 proc. (188,50 euro/t- 771 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 3,81 proc. (183,44 USD/t- 680 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena nie zmieniła się (162,00 euro/t- 662 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,95 proc. (154,03 USD/t- 571 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10