PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Słaby przełom roku

Autor:

Dodano:

Koniec 2012 r. i początek 2013 r. nie rozpieszczał posiadaczy towarów rolnych, których ceny w większości traciły na wartości.W poprzednim miesiącu tylko kontrakty terminowe na kanadyjski rzepak zyskały na wartości 3 proc. Ceny pozostałych surowców rolnych spadały. Najwięcej w tym okresie potaniała pszenica na giełdzie w Paryżu - o 6,3 proc. i w Chicago o 5 proc. Notowania kukurydzy obniżyły się na tych giełdach odpowiednio o 4,4 i 1,7 proc. Rzepak (MATIF) i soja (CBOT) potaniały o 4,3 i 3,3 proc. Był to zarazem drugi z rzędu miesiąc znacznego spadku cen zbóż.

Pomimo słabych notowań w ostatnich tygodniach starego roku, należy go uznać za bardzo korzystny dla surowców rolnych.

W 2012 r. wszystkie prezentowane towary podrożały, chociaż w różnym stopniu. Najwięcej zyskała pszenica w Paryżu, której cena przez dwanaście miesięcy wzrosła o 23,6 proc. Niewiele mniej podrożała kukurydza na tej samej giełdzie - o 20,8 proc. i pszenica i soja w Chicago - odpowiednio o 19,1 i 18,4 proc. Najsłabsze wzrosty osiągnęła kukurydza na CBOT - 8 proc. i rzepak na MATIF - 4,1 proc. Słabsze wzrosty tych dwóch towarów wynikały z faktu, że już pod koniec 2011 r. ich ceny były na wysokich poziomach za sprawą dużo niższej produkcji rzepaku w Unii Europejskiej i dużego przerobu amerykańskiej kukurydzy na bioetanol. Warto zaznaczyć, że w 2012 r. te dwa towary wyznaczyły swoje historyczne szczyty notowań.

Jak to ostatnio coraz częściej bywa, na poziomy cen w ub.r. największy wpływ miała pogoda. Wielka susza, która nawiedziła znaczne połacie upraw w USA, ale również nie ominęła Australii, Rosji, Ukrainy i po części południowej Europy, a także wcześniejsze wymarznięcia na naszym kontynencie, zaowocowały silnymi wzrostami cen w czerwcu - lipcu wszystkich towarów rolnych. Następne miesiące były już znacznie spokojniejsze z tendencją zniżkową trwającą do końca roku. Obniżki cen wiązały się z pojawianiem się pierwszych dobrych prognoz na następny sezon przy jednoczesnych niewielkich już korektach szacunków produkcji dotyczących bieżącego sezonu. Ale po kolei.

Francuska firma analityczna Strategie Grains (SG) szacuje wzrost produkcji zbóż w Unii Europejskiej w nadchodzącym sezonie o 6,8 proc. do 290,2 mln ton. (293,2 mln ton z Chorwacją, która przystąpi do UE 1 lipca br.). Zbiory pszenicy miękkiej mają być wyższe o 9,2 proc. i wynieść 134,2 mln ton (135 mln ton z Chorwacją), a plony kukurydzy mają wzrosnąć aż o 16 proc. do 63 mln ton (64,9 mln ton z Chorwacją).

Zbiory jęczmienia pozostaną na zbliżonym poziomie, co w bieżącym sezonie wyniesie odpowiednio 54,1 mln ton (UE-27) i 54,3 mln ton (UE-28). Natomiast spadek produkcji spodziewany jest w przypadku żyta - o 13% do 7,5 mln ton.

Analitycy Strategie Grains przewidują w 2013 r. areał upraw pszenicy miękkiej w UE na poziomie 23,9 mln ha, tj. o 4,8 proc. więcej niż rok wcześniej. Spodziewają się wzrostu powierzchni uprawy pszenicy, głównie ze względu na bardzo wysokie ceny, jakie osiąga to ziarno w kontraktach terminowych.

Jednak według SG, większa powierzchnia i oczekiwane lepsze zbiory pszenicy nie przełożą się na znaczące spadki cen. Będą one w dalszym ciągu kształtować się na wysokim poziomie, głównie ze względu na rozczarowujące wyniki tegorocznej produkcji pszenicy w wielu unijnych krajach, a także w części krajów zaliczanych do kluczowych producentów i dostawców na świecie, w tym przede wszystkim w Rosji i Argentynie.

Powierzchnia uprawy kukurydzy według SG ma natomiast spaść o 1,1 proc. do 9,1 mln ha. Jednak przy założeniu normalnego przebiegu pogody będzie to nadal oznaczać wzrost produkcji w porównaniu z bardzo słabymi wynikami zbiorów w bieżącym sezonie, na które miała wpływ dotkliwa susza odnotowywana latem w południowej i wschodniej części naszego kontynentu. Całkowita powierzchnia uprawy zbóż w UE wzrośnie o 0,9 proc. do 56,8 mln ha.

Jak podała FAMMU/FAPA, produkcja zbóż w bieżącym sezonie w Unii Europejskiej była wyraźnie niższa w porównaniu z ubiegłoroczną. Szacunki zbiorów zbóż prezentowane przez różne ośrodki analityczne są zbliżone - od 271,6 mln ton do 272,4 mln ton. Zbiory pszenicy miękkiej najwyżej oszacował Coceral - 123,9 mln ton, najniżej zaś Strategie Grains - 122,9 mln ton. Produkcja kukurydzy oceniana jest od 54,2 mln ton do 54,7 mln ton. Duża zgodność wystąpiła w oszacowaniu produkcji jęczmienia - 54,3-54,4 mln ton.

Zbiory żyta są oceniane w przedziale od 7,9 mln ton do 8,3 mln ton, a pszenicy twardej - od 7,9 mln ton do 8,3 mln ton.

W piątek, 11 stycznia, opublikowany został raport USDA na temat produkcji, spożycia i zapasów zbóż. Dane były nieco gorsze niż w poprzednim raporcie. Zmniejszono prognozę produkcji globalnej pszenicy o 0,8 mln ton do 654,31 mln ton, natomiast zapasy końcowe o 0,3 mln ton do 176,64 mln ton. Korekta dotyczyła zmniejszenia produkcji pszenicy w Argentynie o 0,5 mln ton do 11 mln ton i w Rosji o 0,3 mln ton do 37,7 mln ton. Zwiększono światowe szacunki produkcji kukurydzy o 3,21 mln ton do 852,30 mln ton, ale jednocześnie po raz kolejny obniżono spodziewane zapasy końcowe tego ziarna o 1,62 mln ton do 115,99 mln ton.

Korekta produkcji dotyczyła głównie USA ( wzrost o 1,4 mln ton do 273,83 mln ton), Argentyny (wzrost o 0,5 mln ton do 28 mln ton) oraz Brazylii (wzrost o 1 mln ton do 71 mln ton). Eksport kukurydzy z USA obniżono na ten sezon aż o 5,1 mln ton do 24,13 mln ton. Natomiast prognozę eksportu pszenicy pozostawiono na niezmienionym poziomie.

Jednocześnie ma wzrosnąć spożycie wewnętrzne kukurydzy o ponad 7 mln ton. W efekcie zapasy końcowe kukurydzy spadną z 16,42 do 15,3 mln ton.

Niektóre amerykańskie prognozy znacznie różnią się od lokalnych, krajowych. Kilka dni po publikacji poprzedniego (11 grudnia ub.r.) raportu USDA pojawiły się prognozy Chinas State Grain Agency, która oszacowała zbiory kukurydzy w tym kraju na 198 mln ton, czyli o 10 mln ton (prawie 5 proc.) niżej niż podniesiona zaledwie trzy dni wcześniej prognoza USDA z 200 do 208 mln ton! W styczniowym raporcie USDA utrzymało prognozę dla tego kraju z grudnia! Z kolei Buenos Aires Exchange podała, że w Argentynie oczekują zbiorów pszenicy na poziomie 9,8 mln ton. Natomiast Rosario Grains Exchange (RGE) obniżył prognozę zbioru pszenicy w Argentynie o 0,6 mln ton do 9,5 mln ton. USDA w grudniowym raporcie szacowała na 11,5 mln ton (utrzymując poprzednie prognozy), a w styczniowym zmniejszyła tylko o 0,5 mln ton do 11 mln ton, czyli rozbieżność ocen nadal jest wysoka. Natomiast dla kukurydzy RGE szacuje poziom zbiorów na poziomie 24 mln ton, czyli o 3,5 mln ton mniej niż wspomniany grudniowy raport USDA, tymczasem w najświeższym raporcie USDA podniosła szacunki zbiorów kukurydzy w tym kraju o 0,5 mln ton do 28 mln ton! Rodzi się pytanie, które dane są bardziej wiarygodne? Jeżeli uznać, że te krajowe, to globalny bilans zbóż jest gorszy od i tak złego prezentowanego przez USDA.

Francuska organizacja COCERAL zwiększyła wrześniowe szacunki zbiorów rzepaku w bieżącym sezonie w UE27 do 19,48 mln ton (+2,3 proc.). We Francji produkcja rzepaku wzrosła z 5,36 mln ton do 5,46 mln ton. W Niemczech zbiory wzrosły z 3,9 mln ton do około 5 mln ton. W Wielkiej Brytanii zbiory spadły z 2,78 do 2,57 mln ton, natomiast w Polsce zbiory rzepaku wzrosły z 1,86 mln ton do 1,9 mln ton.

Według Copa Cogeca, reprezentującej producentów rolnych, wczesne prognozy produkcji roślin oleistych w przyszłym sezonie 2013/2014 przewidują 5,9-proc. wzrost produkcji do poziomu 29,6 mln ton, poinformowała FAMMU/ FAPA. Zasiewy oleistych powinny nieznacznie wzrosnąć z 11,07 mln ha do 11,49 mln ha przy założeniu stabilnych plonów. Najprawdopodobniej wzrost produkcji nastąpi dzięki 8,8-proc. wzrostowi produkcji rzepaku do około 21 mln ton wobec 19,3 mln ton sezon wcześniej.

Raport USDA na temat przewidywanej produkcji, spożycia i zapasów końcowych oleistych w tym soi na świecie i w USA nie przyniósł większych zmian. Produkcję soi nieznacznie podwyższono w wydaniu globalnym o 1,7 mln ton do 269,4 mln ton, ale spodziewane zapasy końcowe spadną o 0,5 mln ton do 59,5 mln ton.

Pszenica. Trend długoterminowy wzrostowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy spadkowy (3-9 mies.) w Paryżu i spadkowy w Chicago, krótkoterminowy (do 3 mies.) spadkowy. Przeciąga się korekta notowań na pszenicy. Chociaż sytuacja podażowo- popytowa jest ciągle napięta, ceny pszenicy nie są w stanie powrócić do trendu wzrostowego. Korekta przeciąga się w czasie i trwa już prawie pół roku.

Bliskie poziomy technicznego wsparcia dają jednak nadzieję na zakończenie spadków cen i powrót do tendencji wzrostowej.

Szczególnie, że obecne spadki cen nie były uzasadnione fundamentalnie.

Kukurydza. W Chicago trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. W Paryżu trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Podobnie jak w przypadku pszenicy, od kilku miesięcy ceny kukurydzy przebywają w korekcie trendu wzrostowego. Z tych samych względów jak wyżej jest szansa na zakończenie korekty i powrót do trendu wzrostowego.

Oleiste: Trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Kolejny miesiąc przyniósł pogorszenie sytuacji na rzepaku i soi. Jednak zarysowuje się scenariusz obrony ostatnich dołków i prawdopodobnie pojawi się szansa na wygenerowanie nowej fali wzrostowej.

W minionym miesiącu stało to się udziałem canoli, której ceny od trzech tygodni rosną.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.236.214.19
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. O celach tego przetwarzania zostaniesz odrębnie poinformowany w celu uzyskania na to Twojej zgody. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Array