W poniedziałek powróciły większe spadki cen zbóż na giełdzie w Chicago. Umacniający się dolar (już poniżej 1,04 euro/USD) wywiera wpływ na obniżkę cen amerykańskich zbóż. Z kolei słabnące euro powoduje, że europejskie zboża stają się bardziej konkurencyjne na światowym rynku. Stąd lepsze zachowanie się cen podczas wczorajszej sesji.

Tygodniowe dane eksportowe amerykańskich zbóż niewiele odbiegały od tych sprzed tygodnia i podobnego tygodnia przed rokiem. Jednak od początku sezonu eksport amerykańskiej kukurydzy wynosi już 15,4 mln t i jest aż o 80 proc. wyższy niż w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu. W przypadku amerykańskiej pszenicy eksport r/r jest większy o 27 proc. i wynosi obecnie 14,6 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (167,75 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,04 proc. (148,81 USD/t- 629 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (165,00 euro/t- 729 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,47 proc. (139,07 USD/t- 588 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10