W poprzednim komentarzu pisałem o przyczynach takiego a nie innego zachowania się cen zbóż na światowych giełdach. Nic się nie zmieniło. Przypomnę. Od kilku tygodni na światowych rynkach zbóż trawa korekta spadkowa przerywana krótkimi okresami odbicia cen. Spadki (jak już wielokrotnie pisałem) spowodowane są głównie nadziejami na odblokowanie eksportu zbóż z Ukrainy drogą morską- jak się wydaje są to nadzieje mało prawdopodobne- o czym też pisałem.

Kolejnym pomysłem jest budowa tymczasowych elewatorów tuż za granicami Ukrainy- m.in. w Polsce i transport koleją do portów, ale i w tym przypadku nie jest to takie proste i szybkie jakby chciano. Ponadto istnieje ryzyko niszczenia infrastruktury kolejowej po stronie ukraińskiej przez Rosję (a już chyba nikt nie ma wątpliwości, że Kremlowi zależy na wywołaniu światowego kryzysu żywnościowego- kolejny element wojny).

Do tego dokładają się zbliżające żniwa, a w interesie pośredników jest (jak co roku) okresowe zbicie cen żeby później więcej zarobić. W efekcie na giełdach jest korekta, chociaż wczoraj ceny wyraźnie wzrosły. Oceniając globalną sytuację wydaję się, że korekta może zakończyć się szybciej niż się w tej chwili wydaje.

Pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu w piątek potaniała na Matif o 1,6 proc. do 391,50 euro/t (1838 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 91,4 proc. Natomiast przez ostatni tydzień cena pszenicy obniżyła się o 0,1 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie czerwcowym w piątek spadła o 0,6 proc. i wyniosła 337,50 euro/t (1585 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 37,2 proc. W ciągu tygodnia notowania podniosły się o 0,8 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie lipcowym w piątek potaniała o 4,1 proc. i kosztowała 380,02 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 61,9 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 3,4 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w lipcu na giełdzie w Chicago spadła 0,5 proc. i wyniosła 308,85 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 23,9 proc. Przez ostatni tydzień notowania podniosły się o 1,5 proc.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,57 proc. (391,50 euro/t- 1838 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 4,08 proc. (380,02 USD/t- 1696 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena w piątek spadła o 0,59 proc. (337,50 euro/t- 1585 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,48 proc. (308,85 USD/t- 1378 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10