Spdek większości oleistych na świecie

Wczoraj na światowych giełdach oleistych w większości spadły ceny kontraktów. W ostatnim czasie zmienność cen oleistych jest mniejsza niż w przypadku zbóż, ale warto odnotować, że amerykańska soja i kanadyjski rzepak są w wyraźnym trendzie wzrostowym (wykresy poniżej). Rzepak na Matif cenowo ustępuje względem wspomnianych surowców.

Kanadyjski rzepak droższy aż o 500 zł/t

Może to dziwić i w zasadzie powinno dziwić- nie potrafię zrozumieć dlaczego kanadyjska canola (gorszej jakości towar od europejskiego rzepaku) jest o 500 zł/t droższa na giełdzie w Winnipeg od rzepaku notowanego na Matif, a na dodatek UE importuje m.in. canolę, aby pokryć niedobory własnej produkcji. Świat stoi na głowie.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w sierpniu na paryskiej giełdzie wczoraj wzrosły o 0,3 proc. i wyniosły 453,50 euro/t (2011 zł/t) i były o 28,4 proc. niższe niż przed rokiem. Kolejna najbliższa seria kontraktów na rzepak z dostawą w listopadzie wczoraj potaniała o 1,7 proc. do 478,50 euro/t.

 

 

Notowania kanadyjskiej canoli spadły o 0,7 proc. i wyniosły 824,40 CAD/t, a przez ostatni rok wzrosły o 1,3 proc. Amerykańska soja wczoraj potaniała o 0,5 proc. do 556,84 USD/t. Przez ostatnie dwanaście miesięcy cena soi wzrosła o 2,9 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,33 proc. (453,50 euro/t- 2011 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

 

 

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt sierpniowy- cena spadła o 0,51 proc. (556,84 USD/t- 2232 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,67 proc. (824,40 CAD/t- 2510 zł/t).

 

 

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.