Wczoraj na światowych rynkach zbóż nie było dobrego klimatu inwestycyjnego. Potaniały wszystkie prezentowane poniżej kontrakty zbożowe. Cena amerykańskiej kukurydzy spadła o 1,5 proc. do 144,09 USD/t. Presję na jej spadek wywierał rynek brazylijski. Silny, blisko 8 proc. spadek wartości reala wobec dolara spowodował wzrost konkurencyjności eksportu brazylijskiej kukurydzy koszem amerykańskiej. Należy pamiętać, że Brazylia jest drugim (po USA) co do wielkości światowym eksporterem kukurydzy. WG USDA w obecnym sezonie eksport ma wynieść 34 mln t (56,5 mln t USA).

Jeżeli chodzi o pszenicę, znaczenie Brazylii (produkcja jest o ok. połowę mniejsza niż w Polsce) w światowym bilansie jest znikome. Jednak zły sentyment na rynku kukurydzy i soi przeniósł się również na notowania pszenicy. Amerykańska pszenica potaniała wczoraj o 0,3 proc. do 156,43 USD/t. Zapewne spadek byłby nieco większy gdyby nie bardzo dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych. Zamówień na stare zbiory zebrano na 248 tys. t (analitycy oczekiwali 0-200 tys. t), a na nowe zbiory 393 tys.t (oczekiwano w przedziale 200- 400 tys. t).

Tradycyjnie spadki cen zza oceanu przeniosły się na rynek europejski. Pszenica i kukurydza na Matif potaniały po 0,6 proc. odpowiednio do 165,75 euro/t i 168,5 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,60 proc. (165,75 euro/t- 699 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,29 proc. (156,43 USD/t- 593 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,59 proc. (168,50 euro/t- 711 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,48 proc. (144,09 USD/t- 546 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10