Wczoraj na światowych giełdach potaniały wszystkie kontrakty zbożowe. Cena pszenicy na Matif spadła poniżej dopiero co pokonanego poziomu 170 euro/t (pierwszy raz od lipca 2015 r.). Z kolei amerykańska pszenica potaniała po wyznaczeniu przedwczoraj blisko sześciomiesięcznego szczytu.

Jutro USDA opublikuje (o 18 tej naszego czasu) najnowszy raport m.in. z prognozą światowego bilansu zbóż, ale również poda prognozę areału zasiewu pszenicy ozimej w USA. Rynek oczekuje wartości w szerokim zakresie 31,7- 36,38 mln akrów. W ub.r. powierzchnia upraw pszenicy ozimej wyniosła 36,13 mln t.

CONAB podniósł prognozę produkcji kukurydzy w Brazylii do 84,5 mln t, ale jest to i tak o 2 mln t mniej niż szacowała USDA w grudniowym raporcie. W poprzednim sezonie zbiory kukurydzy w Brazylii wyniosły zaledwie 67 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,73 proc. (169,75 euro/t- 742 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,12 proc. (156,80 USD/t- 647 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,44 proc. (169,00 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,49 proc. (141,04 USD/t- 582 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10