Światowe giełdy zareagowały w większości spadkami cen zbóż po publikacji raportu USDA. Do dość znacznej przeceny doszło na giełdzie w Chicago- pszenica i kukurydza potaniały po ok. 2,5 proc. Tak znacznej przeceny nie sposób wytłumaczyć opublikowanymi danymi, które raczej niewiele zmieniły się w stosunku do poprzedniej prognozy z września zarówno w USA jak i w ujęciu globalnym.

Natomiast na uwagę zasługuje kolejna korekta w dół zbiorów pszenicy w Unii- tym razem o 2,05 mln t do 143,22 mln t (przed rokiem rekordowe zbiory 160 mln t). Słabe dane pomogły europejskiej pszenicy, która jako jedyna podrożała – o blisko jeden procent. Również w przypadku unijnej kukurydzy zmniejszono po raz kolejny prognozę produkcji- o 0,87 mln t do 60,28 mln t. Będzie to drugi z rzędu sezon z wyraźnie słabym wynikiem. W sezonie 2014/15 produkcja kukurydzy w UE wyniosła rekordowe 75,84 mln t.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,95 proc. (159,50 euro/t- 683 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 2,58 (145,78 USD/t- 566 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,32 proc. (157,50 euro/t- 674 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 2,46 proc. (132,67 USD/t- 515 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10