Na rynku hurtowym w Broniszach, według cen opublikowanych przez Ministerstwo Rolnictwa, kilogram jabłek odmiany Szampion w dniu 1 grudnia br. kosztował 1,00-1,55 PLN, podczas gdy na początku grudnia 2010 roku jego cena wynosiła 1,66-2,50 PLN/kg. Dalsze tygodnie powinny przynieść jednak kolejne wzrosty. Spowodowane to będzie czynnikami sezonowymi, na wzrost cen powinno wpłynąć również ożywienie w handlu z Rosją.

Jak informują analitycy BGŻ Tańsze niż przed rokiem są również owoce cytrusowe. Jest to konsekwencją stosunkowo dużej podaży, która ciągle się zwiększa. W efekcie, jak co roku można zauważyć spadki cen tych owoców. Od początku do końca listopada ceny pomarańczy, cytryn, czy też mandarynek zmniejszyły się na niektórych rynkach nawet o ponad 1 PLN/kg.

W przypadku warzyw od początku listopada można było zauważyć spadki cen, głównie warzyw korzeniowych. Tania jest cebula, która na rynku w Broniszach w dniu 1 grudnia kosztowała 0,30-0,45 PLN/kg (wobec 1,25-1,50 PLN/kg w 2010 roku) oraz kapusta, która oferowana jest w cenie 0,20-0,35 PLN/kg (rok temu ceny kształtowały się na poziomie ponad 1,00 PLN/kg). Oczekuje się, że w kolejnych tygodniach tendencja prawdopodobnie odwróci się, i warzywa te zaczną drożeć. Wpływ na to może mieć również zwiększony popyt przed świętami.

Pod koniec listopada zaobserwować było można również spadki cen ogórków szklarniowych, oraz na niektórych rynkach również pomidorów. Jest to spowodowane zwiększającą się ofertą ogórków i pomidorów importowanych. Ogórki długie pochodzące z importu oferowane są obecnie w cenach niższych od ogórków krajowych. Ceny pomidorów importowanych kształtują się natomiast na poziomie zbliżonym do pomidorów polskich.