Badania przeprowadzono z udziałem ponad 30 tys. firm produkujących pasze w 141 krajach.

Wzrost produkcji mieszanek pasowych nastąpił mimo spadu o 7 proc. do 30 090 liczby firm produkujących mieszanki paszowe.

W ubiegłym roku w wielu krajach nastąpiła konsolidacja przemysłu paszowego. Przykładem są Chiny, które są największym producentem mieszanek paszowych na świecie. Mimo wstrzymania produkcji w około 30 proc. zakładach produkcja mieszanek paszowych dla bydła, świń i akwakultury była wyższa w 2016 r. niż rok wcześniej.

W najważniejszym segmencie, czyli mieszankach paszowych dla drobiu lekko spadła do 452 mln ton, co jednak nadal stanowi 44 proc. wszystkich pasz produkowanych na świecie. Zmniejszenie produkcji nastąpiło na skutek ptasiej grypy, konsolidacji branży, a także bardziej efektywnych pasz.

Produkcja pasz dla świń wzrosła do 272 mln ton, a Wietnam i Tajlandia awansowały do pierwszej światowej dziesiątki producentów.

Stabilna była w 2016 r. produkcja mieszanek paszowych dla bydła, która lekko przekroczyła 116 mln ton. Produkcja wzrosła po 10 proc. w Indiach i USA, a w Europie spadła.

Produkcja mieszanek dla bydła mięsnego wzrosła do 105 mln ton.

Najsilniejszy wzrost nastąpił jednak w dziedzinie pasz dla ryb. Wzrost wyniósł 12 proc. do prawie 40 mln ton. Przyczyniła się do tego większa produkcja w Europie i Afryce.