PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Szacunki zbiorów zbóż ciągle rosną

Szacunki zbiorów zbóż ciągle rosną

Autor:

Dodano:

Tagi:

Rekordowe zbiory surowców rolnych wywołują spadki cen, ale są wyjątki.W ostatnich tygodniach liczące się ośrodki analityczne po raz kolejny podniosły prognozy światowej produkcji zbóż i oleistych. Szczególnie dotkliwie negatywny wpływ na ceny miały dane z Kanady. Tamtejszy urząd statystyczny znacznie podniósł szacunki produkcji rzepaku do 18 mln ton oraz pszenicy do 37,5 mln ton. W efekcie mocno potaniała canola na giełdzie w Winnipeg (spadek ceny przez ostatni miesiąc o 10 proc.). Z kolei wysoka produkcja pszenicy odbiła się na notowaniach tego ziarna na giełdzie w Chicago, w kontrakcie grudniowym pszenica straciła 4 proc. W mniejszym stopniu przełożyło się to na notowania w Paryżu. Rzepak potaniał niespełna 3 proc., natomiast pszenica po wyznaczeniu lokalnego szczytu na poziomie 213 euro/t, spadła kilka euro, ale w ostatnim miesiącu i tak zanotowała wzrost ceny sięgający 2 proc. Dobra koniunktura na europejską pszenicę to zasługa w dużej mierze wysokiego eksportu do krajów Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Zbiory zbóż w górę

FAO w grudniowej prognozie podniosła szacunki światowej produkcji zbóż w obecnym sezonie (z ryżem) o 2 mln ton do 2500 mln ton. Oznacza to wzrost zbiorów o 8,4 proc. w stosunku do poprzedniego sezonu i nowy rekord produkcji. Zbiory pszenicy mają wzrosnąć wobec poprzedniego roku o 7,8 proc. do 711 mln ton, zbóż paszowych o 12,0 proc. do 1295 mln ton. Światowe zapasy zbóż na koniec sezonu 2013/14 wzrosną o 68 mln ton (13,4 proc.) do 572 mln ton. Według FAO, wczesne doniesienia wskazują na nieco większy areał obsiany dotychczas pszenicą pod zbiory w 2014 r. u głównych producentów na półkuli północnej. Ocenia się, że zasiewy były większe w UE, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Indiach, natomiast mniejsze w Rosji i na Ukrainie.

Analitycy Strategie Grains oceniają, że powierzchnia upraw pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej na zbiór w 2014 roku może być o 4 proc. wyższa w porównaniu z tegoroczną i wynieść 24 mln ha. Oznacza to najwyższy areał od sześciu lat. Przy założeniu przeciętnych warunków pogodowych, Unia mogłaby zebrać nawet 140 mln ton pszenicy zwyczajnej. Byłby to najlepszy rezultat od 2008 roku.
Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC - ang. International Grains Council) w raporcie datowanym na 28 listopada br. podwyższyła po raz kolejny prognozę globalnych zbiorów zbóż (bez ryżu) w sezonie 2013/14 do rekordowych 1946 mln ton (o 6 mln ton w stosunku do poprzedniej prognozy). Zboża będzie więcej o 8,7 proc. niż w poprzednim sezonie, gdy na świecie zebrano jedynie 1790 mln ton. IGC przewiduje, że zapasy zbóż na koniec sezonu wyniosą 379 mln ton i będą o 41 mln ton (12,2 proc.) wyższe niż rok wcześniej oraz najwyższe od 4 lat.

Ukraina rozpędza się, Kanada w formie

Zanosi się na rekordową produkcję zbóż na Ukrainie - w wysokości 62,8 mln ton. Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa informuje, że średnie plony są szacowane na 4,01 ton/ha wobec 3,16 ton/ha w poprzednim sezonie. W zeszłym sezonie Ukraina zebrała 46,2 mln ton zbóż. Bardzo wysokie zbiory oznaczają zwiększenie potencjału eksportowego kraju, zwłaszcza kukurydzy.

Z kolei Statistics Canada poinformowało o rekordowej produkcji zbóż w Kanadzie. W obecnym sezonie kanadyjscy rolnicy zebrali rekordową ilość ziarna pszenicy, ocenianą na 37,53 mln ton. Jest to aż o 38 proc. więcej w porównaniu z poprzednim sezonem. Zbiory pszenicy jarej są szacowane na 27,239 mln ton, czyli o 44,5 proc. więcej niż przed rokiem, pszenicy durum na 6,5 mln ton, czyli o 40,6 proc. powyżej zeszłorocznego wyniku, pszenicy ozimej na 3,786 mln ton, tj. o 1,4 proc. więcej niż rok wcześniej. Zbiory kukurydzy na ziarno wyniosły 14,19 mln ton, czyli o 8,7 proc. więcej niż przed rokiem.

UE eksportuje

Utrzymuje się wysokie tempo eksportu zbóż z terenu Unii Europejskiej. Od początku sezonu Komisja Europejska wydała licencje eksportowe zbóż już na 19,165 mln ton, czyli o 59 proc. więcej w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego sezonu. Dotychczasowy przywóz zbóż na terytorium UE (na podstawie wydanych zezwoleń) wyniósł 4,71 mln ton, czyli 30 proc. mniej w porównaniu do analogicznego okresu sezon wcześniej.

W listopadowym raporcie Strategie Grains obniżyło szacunki produkcji pszenicy miękkiej w UE o 300 tys. ton do 134,9 mln ton. Jest to jednak w dalszym ciągu o 7 proc. więcej w porównaniu z wynikami z poprzedniego sezonu. Korekta wynikała z cięć szacunków dla Francji i Danii - w sumie o 500 tys. ton. Podwyższona została ocena produkcji tego gatunku we Włoszech. Jednocześnie analitycy SG podwyższyli znacząco prognozę eksportu pszenicy z Unii w sezonie 2013/14 - do 23,7 mln ton (o 1,6 mln ton więcej w porównaniu z prognozą z października br.). SG również nieznacznie obniżyła swoje oszacowanie tegorocznych zbiorów kukurydzy w UE o 100 tys. ton do 64,8 mln ton. W dalszym ciągu jest to jednak poziom produkcji o 12 proc. wyższy w porównaniu z ubiegłym sezonem.

USDA wyznacza trendy

Opublikowany 10 grudnia br. raport USDA pokazał wzrost światowej produkcji pszenicy i kukurydzy. Globalne zbiory pszenicy w obecnym sezonie zwiększono o 5 mln ton do rekordowych 711,42 mln ton. Zapasy końcowe mają wynieść 182,78 mln ton (wobec 178,48 mln ton prognozowanych przed miesiącem). Wzrost produkcji pszenicy to zasługa głównie Kanady, gdzie zbiory osiągnęły 37,5 mln ton (wzrost o 4,3 mln ton) i Australii 26,5 mln ton (o 1 mln ton więcej). Światowa produkcja kukurydzy ma być wyższa w stosunku do listopadowych szacunków o 1,45 mln ton i wyniesie 964,28 mln ton. Jednocześnie wzrośnie zużycie. Zapasy końcowe spadną do 162,46 mln ton (164,33 mln ton wcześniej). Więcej kukurydzy wyprodukowała Ukraina - 30 mln ton (wzrost o 1 mln ton wobec prognozy z listopada) i Kanada - 14,2 mln ton (13,1 mln ton przed miesiącem).

Oleiste

Światowa produkcja rzepaku w obecnym sezonie powinna wzrosnąć z 63,9 mln ton do rekordowego poziomu 67,7 mln ton, głównie dzięki wzrostowi produkcji w UE, Kanadzie oraz WNP - donosi FAMMU/FAPA. W ciągu dwóch ostatnich miesięcy globalne prognozy wzrosły o 2,7 mln ton, dzięki przeszacowaniu w górę szacunków w Kanadzie o 1,5 mln ton do 16,5 mln ton (niektóre źródła mówią o powyżej 17 mln ton), w Unii o 0,2 mln ton do około 21 mln ton, na Ukrainie o 0,15 mln ton do 2,35 mln ton, w Rosji o 0,1 mln ton do 1,5 mln ton, w Chinach o 0,8 mln ton do 11,8 mln ton.

Tymczasem Statistics Canada podała, że produkcja kanadyjskiego rzepaku w bieżącym sezonie osiągnęła rekordowe 18 mln ton. Dane te uwzględnił najnowszy, grudniowy raport USDA. USDA podniosła w nim prognozę globalnej produkcji rzepaku o 2,1 mln ton do rekordowych 70 mln ton. Wzrost zawdzięczamy przede wszystkim Kanadzie i Australii. Światowa produkcja soi ma wynieść również rekordowe 284,94 mln ton (wzrost o 1,4 mln ton w stosunku do raportu listopadowego). Dzięki zwiększonemu areałowi zasiewów soi w Argentynie oczekiwane zbiory wynoszą 54,5 mln ton (wzrost o 1 mln ton). U dwóch największych producentów tego gatunku szacunki pozostawiono bez zmian - w USA 88,66 mln ton i w Brazylii 88 mln ton.

Pszenica: W Paryżu trend długoterminowy spadkowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy wzrostowy (3-9 mies.), krótkoterminowy (do 3 mies.) wzrostowy. W Chicago wszystkie trendy odpowiednio spadkowe. Cena pszenicy w Paryżu po pokonaniu bariery 200 euro/t utrzymuje się bezpiecznie powyżej tego poziomu, wyznaczając niedawno lokalny szczyt w obecnej fali wzrostowej na poziomie 213 euro/t. Znacznie słabiej przez ostatni miesiąc radziła sobie pszenica w Chicago. Spadek ceny o 4 proc. doprowadził do wyznaczenia nowego dołka notowań i sprawił, że ziarno to jest najtańsze od czerwca 2012 r.

Kukurydza: W Chicago trend długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy spadkowy. W Paryżu trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Poprawiła się sytuacja na rynku europejskiej kukurydzy. Przez moment notowania przekroczyły nawet 180 euro/t, to pozwoliło na zmianę trendu średnio- i krótkoterminowego na wzrostowy. W Chicago sytuacja bez zmian, ceny oscylują wokół niedawnych dołków notowań.

Oleiste: Rzepak-trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy boczny, krótkoterminowy boczny. Soja- trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy. Canola- trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Wśród oleistych negatywnie wybija się sytuacja na canoli. To efekt bardzo dobrych danych fundamentalnych, w efekcie których kanadyjski rzepak z impetem powrócił do trendu spadkowego.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.