Ziemniaki jadalne już od zeszłego sezonu nie są w cenie.

- Jeżeli w ogóle płacili w minionym sezonie, to ceny zaczynały się od 8 groszy za kilogram, a w tym roku już półtora miesiąca wcześniej zaczęły się te ceny. Szkoda, ale co zrobić - powiedział Rafał Sikora z Solane portalowi farmer.pl.

Sytuacja cenowa nie wpływa zachęcająco do wymiany sadzeniaków, a żeby wyprodukować bulwy dobrej jakości trzeba wysadzać zdrowe nie porażone przez choroby sadzeniaki.

Niska cena ziemniaków handlowych przekłada się na ceny sadzeniaków. Na razie nikt nie chce prognozować, jakie ceny sadzeniaków będą w 2013 roku. W minionym sezonie ceny zaczynały się od 800 - 1000 złotych za tonę. Wymania sadzeniaków w gospodarstwach odbywa się średnio raz na 10 - 12 lat. Należy się spodziewać, że zła koniunktura nie poprawi zdrowotności bulw.

- W tym roku warunki pogodowe są bardzo sprzyjające dla ziemniaków, dla chorób też . Można spodziewać się, że jakość bulw będzie w tym roku słaba - dodaje Sikora.
Sprzyjające warunki pogodowe sprawią, że nawet z kiepskiego materiału wyjściowego będą wysokie plony. Ci, którzy wyprodukują słabej jakości ziemniaka, będą go chcieli jak najszybciej sprzedać, a to z kolei przełoży się na ceny.

Ziemniaki nie sprzedają się także do produkcji bioetanolu. Wyparła je kukurydza, która jest produktem bardziej wydajnym.

Szacuje się, że pod ziemniakami jest w tym roku ok. 300 tys. ha, choć znawcy tematu twierdzą, że ten areał jest o 50 tys. ha większy.

- Oficjalnie tak się mówi, bo moim skromnym zdaniem areał jest większy. Jeżdżę po Polsce i widzę że te rejony gdzie nie było ziemniaka, teraz są - mówi Sikora.

Dwa lata temu przed nad urodzajem ziemniaków ceny były wysokie, materiał sadzeniakowy oscylował w granicach 2 tysięcy złotych za tonę, kilogram ziemniaków jadalnych wart był od 0,70 do 1,20 zł.

Wtedy dobrą cenę „zapewnili" Rosjanie. U nich była susza, a dużo ziemniaków „wyjechało" na południe Europy.
Nasz eksport ciągle blokują restrykcyjne przepisy związane z bakteriozą pierścieniową.