Notowania canoli na giełdzie w Winnipeg nie przestają zadziwiać. Tak długa seria nieprzerwanych wzrostów cen zdarza się bardzo rzadko- wczoraj notowania wzrosły po raz jedenasty z rzędu o 0,9 proc. do 530,5 CAD/t i do ostatniego szczytu z 3 marca br. brakuje już tylko 5,1 CAD. Od początku kwietnia cena wzrosła już 9,5 proc. Długiej serii zwyżek nie przerwały nawet zaskakująco wysokie prognozy zasiewów canoli w nadchodzącym sezonie opublikowane w piątek. Przypomnę, że według ankiety Reutersa zakres oczekiwań analityków wynosił 19,5- 22,5 mln akrów przy średniej 21,3 mln akrów. Oficjalne szacunki zasiewów podane w piątek przez kanadyjski urząd statystyczny (Stats Canada) były zbliżone do najbardziej optymistycznych prognoz i wyniosły 22,39 mln aktów- tj. o 9,92 proc. więcej niż w mijającym sezonie.

Po raz trzeci z rzędu wzrosła cena rzepaku ze starych zbiorów (kontrakt majowy) na Matif- w poniedziałek o 0,3 proc. i zbliżyła się na odległość 0,5 euro do granicy 400 euro/t. Notowania kolejnej serii sierpniowej (obejmującej już nowe zbiory) wyceniane są znacznie niżej. Po wczorajszej sesji różnica wynosiła 29,75 euro (7,4 proc.).

Najwięcej w poniedziałek wzrosła cena amerykańskiej soi- o 1,1 proc. do 353,19 USD/t. znacznie oddalając się od rocznego minimum wyznaczonego w pierwszej dekadzie kwietnia br. Wczorajsze tygodniowe dane o wysyłkach eksportowych były znacznie lepsze niż przed tygodniem i przed rokiem. W tygodniu kończącym się 20 kwietnia eksport wyniósł 635 tys. t i był o 42,5 proc. wyższy niż przed tygodniem i aż 124,5 proc. wyższy niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (399,50 euro/t- 1694 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 1,08 proc. (353,19 USD/t- 1380 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,87 proc. (530,50 CAD/t- 1542 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.