Od początku lipca do 7 listopada Turcja kupiła ogółem 2,95 mln ton rosyjskiego zboża. To o 22 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z tego 1,52 mln ton stanowiła pszenica (wzrost o 13 proc.). Ponadto wyeksportowano 226 tys. ton kukurydzy i 142 tys. ton jęczmienia.

Drugim i trzecim najważniejszym kupującym był Egipt z 2,79 mln ton i Bangladesz z 1,16 mln ton. Całkowity rosyjski wywóz zbóż i produktów zbożowych w tym czasie szacuje się na rekordową ilość 20,85 mln ton, czyli o 650 tys. ton więcej niż w ubiegłym roku.

W sezonie 2016/17 Egipt znalazł się na liście najważniejszych rosyjskich klientów eksportujących zboże. Amerykańskie ministerstwo rolnictwa (USDA) szacuje wielkość zakupów egipskich na 6,8 mln ton. Na drugim miejscu znalazła się Turcja z 3,3 mln ton zboża. Trzecim najważniejszym klientem był Bangladesz z 2 mln ton.

Rosyjski wiceminister rolnictwa. przewiduje w bieżącym sezonie eksport zboża w wysokości 45 milionów. W przyszłości podwojenie wielkości wywozu byłoby możliwe, gdyby nie było ograniczeń zdolności przeładunkowymi w zagranicznych portach i innych lokalizacjach. Ministerstwo planuje powiększenie dodatkowej zdolności eksportu ziarna z 44 mln ton do 54 mln ton do 2020 roku. 

Prezes rosyjskiej unii zbóż (RZS), szacuje obecne możliwości przeładunkowe rosyjskich portów na najwyżej na 55 mln ton ziarna. W nadchodzącym roku spodziewa się rozszerzenia ich do 60 mln ton.