Od pewnego czasu ceny zbóż na światowych giełdach rosną i to pomimo rekordowych historycznie światowych zbiorów w obecnym sezonie. Wydaje się, że są to pierwsze oznaki tego co nas czeka w nadchodzącym sezonie. A pierwsze zwiastuny- przypomnę- są takie, że w USA areał zasiewów pszenicy ozimej jest najniższy od ….. 1909 r., a w Rosji pierwsza wstępna prognoza produkcji w nadchodzącym sezonie zakłada spadek zbiorów pszenicy o 5 mln t do 67 mln t.

W czwartek, po gorszych danych o światowych zapasach i produkcji pszenicy w obecnym sezonie, amerykańska pszenica pokonała ważny opór na poziomie 160 USD/t. W piątek wzrost był kontynuowany i na zamknięciu sesji cena podniosła się o 1,2 proc. do 165 USD/t, potwierdzając tym samym czwartkowe pokonanie oporu. Przez ostatni tydzień notowania wzrosły o 4,4 proc.

Z kolei cena pszenicy na Matif w piątek na koniec dnia notowań nie zmieniła się w stosunku do czwartkowego zamknięcia (171,75 euro/t). Przypomnę, że w czwartek wyznaczyła nowy szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej i jest najwyższa od trzeciej dekady lipca ub.r. Na przestrzeni całego tygodnia cena wzrosła o 1,5 proc.

Po czwartkowym niewielkim spadku ceny kukurydzy po obu stronach Atlantyku (nieco rozczarowały dane z raportu USDA), w piątek powróciły wzrosty. Na Matif kukurydza zaledwie odrobiła czwartkową zniżkę i kosztowała na koniec dnia 173 euro/t, natomiast na CBoT wzrost sięgnął 1,4 proc. do 147,5 USD/t, co oznaczało wyznaczenie nowego ponad 7-mio miesięcznego szczytu notowań.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (171,75 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,24 proc. (164,98 USD/t- 667 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,14 proc. (173,00 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,35 proc. (147,44 USD/t- 596 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10