Krajowe i międzynarodowe organy bezpieczeństwa ponownie w tym roku podjęły skoordynowane działania przeciwko fałszowaniu żywności. Jak poinformował Europol, w ramach operacji Opson XI skonfiskowano łącznie 26 800 ton żywności i 15 mln litrów napojów w 26 krajach.

Ponadto wydano 80 nakazów aresztowania i wszczęto ponad 175 dochodzeń karnych. Istnieje również ponad 2000 postępowań z innych organów. Według Europolu największą część skonfiskowanych towarów stanowiły napoje alkoholowe, a następnie płatki śniadaniowe i przetwory zbożowe.

Owoce i warzywa uplasowały się na trzecim miejscu, wyprzedzając suplementy diety i słodziki. Mięso i przetwory mięsne oraz owoce morza stanowiły podrzędny odsetek, podczas gdy mleko i przetwory mleczne oraz mięso drobiowe były stosunkowo mało reprezentowane.

Fałszywy szafran i sfałszowane wino

Według Europolu we Włoszech wykryto szeroko zakrojone oszustwa związane z winem. Według władz wycofano tam 1 milion litrów wina. Dodano między innymi wodę i cukier oraz aromaty.

Według Europolu w Hiszpanii zniszczono siatkę przestępczą, która importowała ekstrakty z gardenii z Azji i sprzedawała je, jako szafran po obróbce chemicznej. Władze aresztowały w sumie jedenaście osób i skonfiskowały 10 ton ekstraktu, który sprzedany, jako szafran przyniósłby 750 000 euro.

Oszustwo związane z nielegalnymi gatunkami

Według Federalnego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL) niemieckie władze koncentrują się na rybach i owocach morza. W związku z tym w okresie od stycznia do maja 2022 r. zbadano łącznie 443 próbki w dwunastu krajach związkowych pod kątem dodatków do wody obcej, niedopuszczalnych lub niezadeklarowanych dodatków oraz zastępowania gatunków. Nieprawidłowości stwierdzono w 16 proc. próbek.

Według BVL oszukiwanie odbywa się w tej dziedzinie, na przykład poprzez zastępowanie drogich typów tańszymi. Może to zwiększyć zyski lub zaciemniać pochodzenie geograficzne nielegalnie poławianych gatunków. W przypadku produktów mrożonych waga produktów, a tym samym zysk, zostałaby zwiększona poprzez wprowadzenie wody.