Chiny zbojkotowały import z Litwy, odkąd Tajwanowi pozwolono otworzyć ambasadę w Wilnie. Skutkuje to bojkotem litewskiego eksportu przez Chiny.

Ponieważ Chiny odmawiają handlu z Litwą z powodów politycznych, UE wnosi teraz sprawę do Sądu Handlowego WTO. Litwa znajduje się pod silną presją gospodarczą, odkąd Chiny wzięły odwet za otwarcie tajwańskiej ambasady w Wilnie w listopadzie.

W grudniu 2021 roku Litwa straciła 91proc.dotychczasowych możliwości eksportu do Chin w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Według informacji litewskich firm, Chiny mają odmawiać przyjmowania dostaw drewna, zboża i sera.

Komisarz UE d. handlu podkreślił, że ucierpiała nie tylko litewska gospodarka. Zachowanie Chińczyków jest wyzwaniem dla całego rynku wewnętrznego UE, dlatego Komisja Europejska musi zareagować już teraz.

Konflikt prawdopodobnie utrudni również osiągnięcie porozumienia w innych nierozstrzygniętych kwestiach UE z Chinami, takich jak ułatwienie eksportu wieprzowiny z państw członkowskich UE, w których nie ma przypadków afrykańskiego pomoru świń.