Jednak od stycznia do lipca 2016 r. ceny były jeszcze o 2,6 proc. wyższe niż w tym samym czasie w 2015 r.

Średnie ceny skupu mleka w sierpniu br. w UE wzrosły o 3 proc. do 26,4 eurocentów/kg i były o 12 proc. niższe niż w 2015 r. i 22 proc. niższe niż średnia cena w ciągu ostatnich pięciu lat.

Według prognoz średnia cena skupu mleka w sierpniu br. osiągnęła 26,99 eurocentów za kilogram.

Jak informuje KE w ostatnich miesiącach silnie wzrósł eksport produktów mlecznych z UE. Dotyczy to szczególnie serów i masła.

Wzrost eksportu od stycznia do lipca wyniósł w przypadku:

  • masła +34 proc.;
  • bezwodnego tłuszczu mlecznego +47 proc.;
  • serów +13 proc.;
  • serwatki w proszku +2 proc.;
  • mleka odtłuszczonego w proszku -17 proc.;
  • mleka pełnego w proszku -1,1 proc.

Łącznie w przeliczeniu na ekwiwalent mleka eksport produktów mlecznych z UE wzrósł od stycznia do lipca 2016 r. o 3,5 proc.

W przypadku serów od stycznia do czerwca br. nastąpił wzrost eksportu do USA o 2 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r., a do Japonii o 11 proc., Szwajcarii o 4 proc., Arabii Saudyjskiej o 28 proc. i Korei Południowej o 27 proc.

Największymi odbiorcami masła z UE były Egipt i USA. Większa niż przed rokiem była także sprzedaż do Iranu, Kanady, Maroka i Japonii.

Mimo 20 proc. spadku zakupów odtłuszczonego mleka w proszku Algieria pozostał jego największym odbiorcą. Zakupy tego produktu ograniczyły też o 9 proc. Chiny.

Niewielkie zmiany dotyczyły eksportu pełnego mleka w proszku, którego eksport do Omanu i Algierii zmniejszył się, a do Chin wzrósł o 15 proc.