Jak wyjaśnił na Radzie ds. Rolnictwa UE w Luksemburgu, sukces ten jest po części zasługą porozumienia stambulskiego o żegludze przez porty czarnomorskie, a także korytarze solidarności UE.
Niepewna przyszłość
Według komisarza rolnictwa od maja 2022 r. łącznie z Ukrainy wyeksportowano europejskimi drogami lądowymi ponad 12,5 mln ton zbóż, nasion oleistych i produktów z nasion oleistych. Ponadto korytarze solidarności nie są zależne od woli Putina, a zatem są znacznie bardziej niezawodne.
Niestety nadal nie wiadomo, jaka przyszłość czeka transport ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Unijny komisarz ds. rolnictwa ostrzegł, że zerwanie porozumienia miałoby dramatyczne skutki. Nie jest jednak również jasne, czy rolnicy na Ukrainie nadal będą w stanie produkować wystarczające ilości żywności. Wiele zależy od przebiegu wojny i wydarzeń w nadchodzących miesiącach. Dlatego komisarz wezwał ministrów rolnictwa krajów członkowskich do dalszego okazywania solidarności z Ukrainą.
Finlandia - pozytywny przykład
Wojciechowski przyznał, że biorąc pod uwagę gwałtownie rosnące ceny energii, czasami jest to trudne. W tym kontekście komisarz ds. rolnictwa ponownie zapowiedział przedstawienie 9 listopada komunikatu w sprawie dostaw nawozów. Zdaniem komisarza powinien on określać m.in. jak można pomóc producentom nawozów i rolnikom radzić sobie z obecną sytuacją. Jednocześnie dyskutuje się, w jaki sposób można ograniczyć zużycie nawozów w dłuższej perspektywie bez narażania bezpieczeństwa żywnościowego.
Komisarz przytoczył Finlandię, jako pozytywny przykład. W ostatnim dziesięcioleciu państwo członkowskie zdołało zmniejszyć zużycie nawozów o jedną czwartą, jednocześnie osiągając o jedną czwartą wyższą wydajność. Zdaniem Wojciechowskiego, kolejnym tematem komunikatu będą zewnętrzne skutki niedoborów nawozów, np. na bezpieczeństwo żywnościowe w Afryce. Kluczowe znaczenie ma zmniejszenie i zróżnicowanie zależności od dostawców z krajów trzecich.
Komentarze