Siew buraków na Ukrainie rozpocznie się za półtora miesiąca. Według danych przygotowanych przez Dział Analityczny Stowarzyszenia UkrUGugar w bieżącym roku powierzchnia upraw buraków cukrowych, w najbardziej razie wyniesie 220-230 tys. ha, co oznacza najniższy poziom od 5 lat.

Zajdzie to odzwierciedlenie w produkcji cukru i liczbie pracujących rafinerii na Ukrainie. W ostatnim sezonie 2018/2019, 42 cukrownie wyprodukowały 1,82 mln t cukru i przerobiły 13,6 mln t buraka cukrowego.

Teoretycznie sytuacja może ulec zmianie in plus, ponieważ wiele tamtejszych gospodarstw rolnych i cukrowni jest niezdecydowanych z powodu wahań na rynku walutowym oraz obaw producentów o wzrost kosztów produkcji zarówno buraków cukrowych, jak i cukru.

Jednak, jak podają analitycy za wcześnie jest na prognozowanie cen cukru na następny sezon, ale globalny rynek cukru ma osiągnąć deficyt 1,36 mln t w sezonie 2019/20, co pozwoli zmniejszyć ryzyko walutowe. 27 lutego br. na III Międzynarodowym Kongresie Sugar World 2019 zbiorą się producenci i przetwórcy buraków cukrowych, aby szczegółowo przeanalizować sytuację na globalnym rynku. 

Stowarzyszenie podaje, że współpracuje z lokalnymi producentami buraków cukrowych. Chce zapewnić, że wszystkie cukrownie są zaopatrywane w surowce, ponieważ zgodnie z prognozami globalnego deficytu, nie jest konieczne znaczne zmniejszenie powierzchni upraw i zbiorów. Ponadto firmy, które produkują cukier o jakości eksportowej, będą preferować eksport, gdy ceny wzrosną. Kontrakty mają być pomocne przy zminimalizowaniu ryzyka walutowego i poprawią sytuację cenową na rynku krajowym.