Jak podaje firma analityczna UkrAgroConsult do połowy listopada br. tylko około 62 proc. zbóż ozimych wykiełkowało, z czego ok. 30 proc. jest w słabej kondycji. Ponadto ekstremalna susza obejmująca wschodnią, środkową i południową część kraju spowodowała znaczne ograniczenie areału pszenicy ozimej. Pozostawiono nieobsiane około 11 proc. planowanej powierzchni.

Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało, że pomimo obecnych problemów, Ukraina ma w dalszym ciągu szansę na odnotowanie dobrego wyniku w przyszłorocznej produkcji zbożowej, gdyż należy spodziewać się zwiększenia areału zasiewów zbóż jarych.

Jednocześnie Ukraińskie Ministerstwo Rolnictwa i związki reprezentujące firmy handlowe uzgodniły zastosowanie limitów w eksporcie pszenicy z Ukrainy w sezonie 2015/16 wynoszących 16,6 mln t, informuje FAMMU/FAPA za Reuters. Ilość ta może ulec zmianie w zależności od perspektyw dla produkcji zbożowej w kolejnym sezonie. Będzie to związane przede wszystkim z kondycją pszenicy ozimej.

Pomimo zastosowanych obostrzeń, w dalszym ciągu utrzymywane są wysokie prognozy eksportu zbożowego w sezonie 2015/16 w wysokości nawet 36 mln t, co oznacza wzrost w porównaniu do i tak już dobrego wyniku z poprzedniego sezonu wynoszącego 34,9 mln t.