W przypadku większości rodzajów pełnoporcjowych mieszanek paszowych rekordowo wysokie ceny notowane były w miesiącach czerwiec-lipiec. Od tego czasu ich ceny są stopniowo obniżane

W stosunku do maksymalnych poziomów notowanych przed kilkoma miesiącami, najbardziej obniżyły się notowania pasz prestarter/starter dla trzody chlewnej. W październiku mieszanki te kosztowały przeciętnie 1435 PLN/t, czyli o 22 proc. mniej niż w marcu, kiedy cena wynosiła 1844 PLN/tonę.

Ceny niektórych mieszanek mogą nawet wzrosnąć. Wpłynie na to lekkie umocnienie się notowań krajowych zbóż paszowych. Sprzyjają temu również stosunkowo wysokie ceny żywca. Jednak z drugiej strony w kierunku dalszych spadków będzie działało to, że na rynku światowym od kilku już miesięcy trwają obniżki cen śruty sojowej. Na giełdzie w Chicago w połowie listopada kosztowała ona o około 10 proc. mniej niż w połowie października. Oznacza to, że nawet po uwzględnieniu faktu osłabienia się złotego wobec dolara, cena śruty wyrażona w krajowej walucie była o około 5 proc. niższa niż miesiąc wcześniej.