Poprzedni tydzień notowań zbóż na światowych giełdach zakończył się spadkami cen. Spadki były jednak dużo niższe niż wzrosty cen tydzień wcześniej. Zapewne do zniżek przyczyniły się pierwsze transporty zbóż drogą morską z Ukrainy, ale trzeba zauważyć, że nie są to jakieś ogromne ilości, można powiedzieć że wręcz symboliczne. W tym tygodniu USDA opublikuje najnowsze prognozy produkcji zbóż w obecnym sezonie. Ciekawe jaki wpływ na prognozy będzie mieć pogoda w USA i w Europie.

Pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu w piątek podrożała na MATIF o 0,1 proc. do 342,50 euro/t (1612 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 52,2 proc. Natomiast przez ostatni tydzień cena pszenicy obniżyła się o 0,1 proc.

Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie sierpniowym w piątek nie zmieniła ceny i wyniosła 340,00 euro/t (1600 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 13,3 proc. W ciągu tygodnia notowania obniżyły się o 3,5 proc.

Pszenica na CBoT w kontrakcie wrześniowym w piątek potaniała o 0,9 proc. i kosztowała 285,03 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 8,8 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 4,0 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą we wrześniu na giełdzie w Chicago wzrosła 1,3 proc. i wyniosła 240,25 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 9,8 proc. Przez ostatni tydzień notowania spadły o 1,0 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,07 proc. (342,50 euro/t - 1612 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,86 proc. (285,03 USD/t - 1312 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena w piątek nie zmieniła się (340,00 euro/t - 1600 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,33 proc. (240,25 USD/t - 1106 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy boczny.
Wykres 10