Pozostały nieco ponad 3 tygodnie do Wielkanocy. Według analityków Banku BGŻ zazwyczaj w tym okresie przez ostatnie pięć lat ceny wieprzowiny rosły średnio o 21 gr/kg.

Z kolei dzisiaj odnotowaliśmy kolejne spadki cen wieprzowiny. W skupach, z którymi kontaktuje się serwis farmer.pl, ceny tusz  sklasyfikowanych w klasie E potaniały od 10 do 20 gr/kg netto w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Średnia cena dla tusz z tej klasy wyniosła 6,30 zł/kg netto. Za żywiec zakłady płacą od 4,7 do 5,0 zł/kg netto.

- Na razie nie widzę szans, aby w najbliższym czasie ceny wieprzowiny mocniej drgnęły i poszły w górę. Zapasy na magazynach są duże, w szczególności jeśli chodzi o te tańsze elementy półtusz. Każdy czeka na wyższą cenę ale trudno cokolwiek obiecać, bo sytuacja na rynku jest bardzo zmienna – mówi Adam Zdanowski.

Według Adama Zdanowskiego afera solna nie powinna znacząco wpłynąć na upodobania krajowych konsumentów co do mięsa i wędlin. Przynajmniej do tej pory ZM Wierzejki nie odczuły spadku sprzedaży, który mógłby być  spowodowany tą sprawą.

- Dla naszego zakładu bardziej znacząca, niż afera solna jest sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, w szczególności na Ukrainie. W ostatnim czasie nastąpił tam znaczny progres w ilości produkowanej trzody chlewnej. Na razie ciągle wygrywamy lepszą jakością półtusz i tamtejsi przetwórcy wolą skupować polską wieprzowinę. Jednak ciągle obserwujemy tamten rynek, bo jest duże prawdopodobieństwo, że wkrótce eksport do tego kraju zacznie spadać – podkreśla Adam Zdanowski.