Po piątkowym wzroście notowań, cena pszenicy na Matif zbliżyła się na odległość zaledwie 0,5 euro do niedawnego lokalnego szczytu z 21 kwietnia br. W ujęciu tygodniowym notowania zyskały 4,8 proc. Znacznie więcej w tym czasie podrożała amerykańska pszenica – o 8,4 proc., a w środę wyznaczyła nowy lokalny szczyt cenowy i była najdroższa od dwóch miesięcy.
W piątek odbyło się ostatnie notowanie kukurydzy w kontrakcie czerwcowym na paryskiej giełdzie. Cena spadła na koniec o 2,38 proc. do 153,75 euro/t. Kolejna najbliższa seria sierpniowa była tego dnia droższa aż o 11,25 euro/t ( o 7,3 proc.!).
Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,54 proc. (184,50 euro/t- 768 zł/t).
Wykres 1
Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3
Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,29 proc. (189,96 USD/t- 702 zł/t).
Wykres 4
Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5
Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,54 proc. (165 euro/t- 686 zł/t).
Wykres 6
Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7
Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8
Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.
Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,83 (141,92 USD/t- 524 zł/t).
Wykres 9
Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Komentarze