Ostatni tydzień notowań zbóż na światowych giełdach był dość zmienny. Wzrosty cen przeplatały się ze spadkami w rytm doniesień o sytuacji na linii Rosja- Ukraina. Prawdopodobnie przyszły tydzień notowań zbóż ponownie będzie w dużej mierze uzależniony od rozwoju sytuacji pomiędzy tymi państwami, szczególnie, że zakończone dzisiaj Igrzyska Olimpijskie w Pekinie (prawdopodobny nieformalny układ Rosja - Chiny o braku agresji Rosji w tym czasie) mogą wywołać obawy o zaostrzenie konfliktu po Igrzyskach- być może nastąpi atak na Ukrainę. To z kolei prawdopodobnie wywoła silne wzrosty cen surowców- głównie tych, które eksportują wspomniane kraje (w tym przypadku głównie pszenicy).

Szukasz artykułów potrzebnych w produkcji roślinnej? Sprawdź oferty w portalu Giełda Rolna! 

Pszenica w kontrakcie z dostawą w marcu w piątek podrożała na MATIF o 2,5 proc. do 271,75 euro/t (1230 zł/t), a w ujęciu r/r notowania wzrosły o 1,8 proc. Natomiast przez ostatni tydzień cena pszenicy podniosła się o 1,1 proc. Cena kukurydzy na paryskiej giełdzie w kontrakcie marcowym w piątek wzrosła o 1,7 proc. i wyniosła 254,00 euro/t (1150 zł/t), a przez ostatni rok podniosła się o 11,4 proc. W ciągu tygodnia notowania spadły o 0,4 proc.

Pszenica na CBOT w kontrakcie marcowym w piątek spadła o 0,1 proc. i kosztowała 292,84 USD/t. W ujęciu r/r notowania wzrosły o 22,5 proc. Przez ostatni tydzień cena obniżyła się o 0,1 proc. Cena kukurydzy w kontrakcie z dostawą w marcu na giełdzie w Chicago wzrosła 0,65 proc. i wyniosła 257,57 USD/t, a przez ostatni rok podniosła się o 20,5 proc. Przez ostatni tydzień notowania podniosły się o 0,5 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 2,55 proc. (271,75 euro/t - 1230 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,13 proc. (292,84 USD/t - 1165 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena w piątek wzrosła o 1,70 proc. (254,00 euro/t- 1150 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,65 proc. (257,57 USD/t - 1025 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10