Środowe notowania oleistych na światowych giełdach przebiegały w zmiennych nastrojach. O blisko 1 proc. podrożała amerykańska soja, kanadyjska canola zyskała 0,4 proc., natomiast rzepak stracił 0,4 proc. Patrząc na przebieg notowań ropy (wczoraj spadek cen o blisko 6 proc. do najniższych cen od 12 lat!- WTI i Brent) to i tak zachowanie się cen oleistych należy uznać za sukces. Należy bowiem pamiętać, że część soi i rzepaku przerabiana jest na bioestry.

Stowarzyszenie brazylijskich eksporterów przewiduje, że eksport soi z tego kraju w przyszłym roku będzie wyższy o 4 mln t i wyniesie 57 mln t (w większości do Chin). Natomiast Informa przewiduje produkcję soi w Brazylii na poziomie 101,4 mln t (USDA w grudniu prognozowała 100 mln t) i w Argentynie na 58,5 mln t (USDA w grudniu 57,0 mln t).

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena spadła o 0,40 proc. (371,75 euro/t- 1605 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt styczniowy - cena wzrosła o 0,92 proc. (321,78 USD/t- 1289 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt styczniowy - cena podniosła się o 0,38 proc. (478,00 CAD/t- 1375 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy spadkowy i krótkoterminowy wzrostowy.