Muchy czują się komfortowo w chlewie. Naukowcy odkryli, że nawet kilka much może przenosić wirusa świńskiej epizootycznej biegunki (PEDV). Wirus PED ma niszczycielski wpływ na stada trzody chlewnej: po ustąpieniu biegunki często prowadzi do dużych strat - zwłaszcza u prosiąt.

Ze względu na sposób życia much, naukowcy ustalili związek między nimi a rozprzestrzenianiem się infekcji wirusowej. Muchy rozmnażają się w wilgotnych warunkach, które również dominują w oborniku. Naukowcy podejrzewali, że muchy tam stykają się z patogenem i prawdopodobnie rozprzestrzeniają go. Wstępna analiza much z zakażonej farmy ujawniła, że ​​DNA wirusa jest obecne na ich ciałach.

W innym eksperymencie naukowcy byli w stanie udowodnić, że stężenie wirusa na muchach było wystarczająco duże, aby zarazić świnie patogenem. Chociaż świnie nie zarażają się bezpośrednio od much, muchy pozostają w ciągłym kontakcie z żywnością i wodą zwierząt. W ten sposób szybko rozprzestrzeniają patogen w stadzie. Naukowcy są pewni, że dokonali przełomu w walce z wirusem PED: dzięki temu kontrola nad muchami zyska nowe znaczenie w walce z niebezpieczną biegunką.