PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Wiceminister Bogucki: 2017 r. był dobry dla polskiego rolnictwa

Wiceminister Bogucki: 2017 r. był dobry dla polskiego rolnictwa
Fot.MP

Według wiceministra rolnictwa Jacka Boguckiego, w ub.r. zbiory podstawowych gatunków zbóż były najwyższe od kilku lat. Zebrano ich ponad 32,2 mln ton, czyli o około 8 proc. więcej niż rok wcześniej.Prócz większych zbiorów zbóż wzrosłą także produkcja prawie wszystkich surowców rolnych. Więcej było wieprzowiny, wołowiny, drobiu, czy buraków cukrowych.

Jednak w ub.r. nastąpiły lokalnie, choć nawet w dużej skali niekorzystne zjawiska atmosferyczne jak nawałnice w sierpniu na północy kraju, czy intensywne jesienne opady i podtopienia również na północy kraju, a także wcześniejsze przymrozki, które wiosną zniszczyły uprawy wielu owoców. W związku z tym zbiory prawie wszystkich owoców były niższe.

Jak powiedział Jacek Bogucki, pierwszych trzech kwartałach 2017 r. ceny produktów rolnych były zadowalające dla rolników. W końcu 2017 r. na części rynków rolnych można było zaobserwować sezonowy spadek cen. W wyższym stopniu spadła cena żywca wieprzowego, nie był to jednak spadek tak wysoki jak w 2015 r.

- Ubiegły rok można uznać, jako pozytywny, choć na pewno innego zdania są rolnicy z województwa kujawsko-pomorskiego, części województw: warmińsko-mazurskiego, zachodnio-pomorskiego, czy nawet wielkopolskiego. Na tych ternach rolnicy mają problemy do dziś. Poszkodowani rolnicy otrzymali w formie pomocy kilkaset milinów złotych z budżetu państwa–stwierdził wiceminister Bogucki.

-Zbiory zbóż były na rekordowym poziomie, wyższe niż w sezonie 2015/2016 i najwyższe od kilkunastu lat - stwierdził Jacek Bogucki.

Polski handel zagraniczny ziarnem zbóż był niższy niż w sezonie, 2016/2017 na co w pewnym stopniu miała wpływ zwiększona produkcja zwierzęca, która miała też wpływ na spadek eksportu.

Średnie ceny skupu zbóż nie zadawalają rolników. Gdyż są bardzo zmienne i nie należą obecnie do najwyższych. Jednak poza ceną kukurydzy są wyższe niż na początku 2016 r. Z notowań z ostatnich pięciu lat wynika, że końcówka roku jest okresem, gdy ceny skupu zbóż spadają.

Według wiceministra, produkcja rzepaku w 2017 r. była wyższa niż rok wcześniej. Jednak nie była rekordowa a nawet minimalnie poniżej średniej. Ceny rzepaku są na poziomie stosunkowo niskim, ale w 2017 r. był jednak okres, gdy były najwyższe od kilku lat.

- Produkcja cukru w 2017 r. była także rekordowa niestety przy załamaniu cenowym, choć trzeba pamiętać, że ceny w 2016 i 2017 r. były bardzo wysokie. Uwolnienie kwot spowodował spadek cen na rynku europejskim, który może trwać dość długo - stwierdził wiceminister .

Cena jabłek wzrosłą znacząco jest skutkiem mniejszych zbiorów spowodowanych przymrozkami wiosennymi.

- Po raz kolejny w 2017 r. wzrosłą produkcja wszystkich asortymentów mięsa powiedział wiceminister Bogucki.

Rynek drobiu ciągle rośnie. Od pewnego czasu Polska jest największym producentem w Europie i mamy nadzieję, że wkrótce zostanie największym producentem światowym. Mniej optymistyczne niż wielkość produkcji są ceny, które ostatnio są nieco wyższe i rosną w 2018 r. Poziom cen jest powyżej średniej z ostatnich kilku lat.

Na rynku wieprzowiny nie można powiedzieć, że produkcja wzrastała na przestrzeni kilkunastu lat. Według wstępnych szacunków w 2017 r. mogła być minimalnie niższa niż w 2016 r. Optymistyczne jest to, że pogłowie świń w 2017 r. wzrosło o kilka procent w stosunku do 2016 r. Eksport wieprzowiny w 2017 r. był wyższy a import na tym samym poziomie, co w 2016 r. Ceny skupu świń nie są na najniższym poziomie tak jak w przełomie 2015 i 2016 r. Obecnie są trochę wyższe i mają tendencję rosnącą. Na sytuację na polskim rynku wieprzowiny rzutuje sytuacja na rynkach światowych jak chociażby mniejsze zakupy chińskie i amerykańskie przy wzroście produkcji w Europie i na świecie. Trudną sytuacje w eksporcie wieprzowiny pogłębia wysoki kurs złotówki.

Rynek wołowiny ciągle rośnie. Większa jest produkcja, i eksport, ale nie spożycie krajowe, którego wzrost wyhamował w 2016 r. Ceny wołowiny mają tendencję rosnącą. Powoduje to, że jest to dobry czas na inwestowanie w tej branży.

Produkcja mleka w 2017 r. osiągnęła 13,4 mld l. Zniesienie kwotowania produkcji było dla rolników trudnym okresem na skutek spadku cen. Ubiegły rok był rekordowy pod względem eksportu produktów mleczarskich. Dodatnie saldo handlu zagranicznego tymi produktami było w 2017 r. zapewne najwyższe w historii. Ceny skupu mleka mają często wahania, a w ostatnim okresie ceny spadają, ale powinny pozwolić na utrzymanie opłacalności  produkcji mleka w najbliższym czasie.

Przedstawiając sytuację na podstawowych rynkach rolnych wiceminister zwrócił uwagę na wysoki udział eksportu w produkcji rolnej: 92 proc. w odniesieniu do wołowiny, czy 56 proc. w sektorze drobiu.

Więcej: Bogucki: Sytuacja w rolnictwie jest dobra, rolnicy otrzymują potrzebną pomoc

 

 

 Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (33)

 • Zed 2018-02-26 11:45:36
  Rozłożą rolnictwo na łopatki! Namawiają świniarzy, żeby w związku z szalejącym ASF przeszli na bydło mięsne a chcą zakazać uboju rytualnego. To gdzie tą wołowinę mają sprzedać polskie zakłady. Gdzie sprzedać te tony kurczaków, które eksportowano do krajów muzułmańskich? Najpierw futerkowe, a teraz to. Czy ich opłaca zagraniczna konkurencja, czy też są aż tak mądrzy inaczej? Ręce opadają. Taki zakaz to działalność na szkodę interesów gospodarczych Polski - inaczej ZDRADA!
 • też odpustowicz 2018-02-25 12:39:47
  Bo to są tacy fachowcy , ten biskup Roman Andrzejewski (zajrzałem do wikipedii) był duszpasterzem rolników . Sądził , że przemawia do"suwerena" , taka siurpryza , na mszy (odpustowej ) znalazło się jak rozumiem kilku rolników. Ze statystyk wynika, że będzie następowała kumulacja ziemi i żadne ustawy ograniczające obrót ziemią , tego procesu nie zatrzymają. To może pan minister zlecił by przygotowanie narodowego planu wymiany i scalania gruntów , np. docelowo w perspektywie 10 - 15 lat ? Przecież można - z duża pewnością określić , kto w danej wsi będzie zajmował się produkcją rolną ? Czy tego nie da się ogarnąć ? Na mojej wsi zostanie - na 43 aktualnych płatników podatku rolnego - czterech rolników.. Obecnie każdy z nich plącze się po swoich i sąsiedzkich (ustnie dzierżawionych) działkach . Gdyby wieś podzielić na cztery części, to na każdego przypadałoby po ok. 70 hektarów . Spadłyby koszty produkcji i ten "suweren" dostałby tanią żywność. No oczywiście zbędnych byłoby ok. 40 ciągników i tyle samo przyczep D-47, kosiarek , kilka bizonów poszłoby na żyletki. Ale przecież "naród " tego chce , prawda ?
 • odpust 2018-02-25 12:21:34
  Panie Ministrze , czy dopuszcza Pan myśl, że tylko w okresach nieurodzaju i spadku produkcji - działalność rolnicza jest opłacalna ? Pańskie zadowolenie , cytuję : Prócz większych zbiorów zbóż wzrosłą także produkcja prawie wszystkich surowców rolnych. Więcej było wieprzowiny, wołowiny, drobiu, czy buraków cukrowych.Koniec cytatu. Pańskie oficjalne wnioskowanie jest anachroniczne . Przed ok. 20 laty byłem na odpuście w Zygrach , mszę celebrował biskup Andrzejewski(?) . W kazaniu nawoływał do zbioru zboża z uzasadnieniem że chleb jest święty, odniósł się też do opalania pieców - owsem. Moi krewni , rolnicy skomentował kazanie tak: koszt zbioru jest wyższy niż wartość zebranego żyta . No to Q...rwa niech ksiądz biskup zbierze sobie ten święty chleb , oddamy mu go za darmo.
 • dordca 2018-02-25 10:43:54
  2017 rok był finansowo najgorszy dla doradztwa rolniczego w ODR ! W 2018 zapowiada się jeszcze gorzej ? Wszyscy sobie wypłacają olbrzymie premie - np. samorządowcy a mają 13-nastki . W ODR 13-tek niema już 10 lat . Płace dla doradców rolników od 10 lat bez podwyżek jak żyć ?
 • Dente 2018-02-25 10:36:59
  Panie ministrze kataklizmy byly tez w części zachodniej ale z uagi na czas wystąpienia nie zakfalufikowala sie do pomocy. O pomocy dla województwa lubuskiego rozmawialiśmy z wojewodą lubuskim. Mial sprawę przekazac dajej i sprawa umarła. Wszelkie oraganizacje obiecał nam pomoc a to prawna a to finasowa. Ale w rozliczeniu koncowym zostaliśmy pozostawieni sami sobie. Pragne nadmienic iz woj. Lubuskim IMiGW ma 3 stacje meterologiczne i to one sa wyrocznią dla wojewodów i burmistrzów kiedy wystąpiło niekorzystnie zjawisko atmosferyczne. W wyniku czego rolnicy z jednej gminy otrzymali pomoc a rolnicy z drugiej nie gdzie dzieli ich tylko granica gmina ( gmina Deszczno i gmina Bogdaniec) w jednej stwierdzono ze deszcze nawalne przeszły w sierpniu a w drugiej nie. A rolnicy są poszkodowani w obydwu gminach. Jak IMGW wyjaśni to niezwykle zjawisko. Potrzebna jest zmiana w zakresie szacowania szkód przez komisje. To komisja powinna stwierdzić czy zjawisko wystopilo i kiedy. A nie imgw w oparciu o swoj dziurawy system meteo. Pragne nadmienic iz w strefie przygranicznej miasta Kostrzyna po stronie niemieckiej na obszarze powiatu dziala 11 stacji meteo o nas 3 na wojewodztwie. Mam pytanie czy przewidujecue panstwo pomoc dla rolnikow poszkodowanych przez deszcze nawalne w m-c lipiec i wrzesień. Te osoby mimo poniesionych strat nie otrzymaly zadnej pomocy.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 3.214.224.207
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.