Forum Rynku Spożywczego i Handlu to największa konferencja skierowana do sektora spożywczego i handlowego w Polsce, odbywająca się 5 i 6 listopada 2013 roku w Warszawie, w hotelu Sheraton.
- Żeby zobrazować kondycję sektora chciałabym powiedzieć w ten sposób, że co druga malina sprzedawana w Europie pochodzi z Polski, co trzecie jabłko i co 5-ty ziemniak. To robi wrażenie i stanowi dobry wstęp, żeby opisać kondycję branży spożywczej, którą my jako Bank BGŻ postrzegamy jako bardzo dobrą - powiedziała Nachyła na sesji inauguracyjnej zatytułowanej „Patriotyzm gospodarczy czy już protekcjonizm - sektor spożywczy w polityce krajów UE".
Wiceprezes podkreślała, że branża spożywcza stanowi 8 proc. Produktu Krajowego Brutto i 12,5 proc. eksportu.
- Sądzę, że to są bardzo dobre wyniki. Widzimy też kilka pozytywnych trendów. Bardzo ładnie rośnie m.in. rentowność przedsiębiorstw z sektora rolno-spożywczego - podkreślała.
Podkreślała też, że eksport produktów rolnych działa stabilizujące na gospodarkę.
Zdaniem wiceprezes BGŻ inwestycje sektora rolno-spożywczego będą przyspieszać.
- Jeśli chodzi o inwestycje w sektorze rolno-spożywczym, to owszem, wiedzieliśmy pewien spadek, ale dobrze byłoby popatrzeć na te inwestycje w dłuższym horyzoncie - inwestycje jednak cały czas rosną bo np. w 2012 roku wobec roku 2011 był to wzrost o 11 proc. - mówiła wiceprezes Nachyła.
Wiceprezes BGŻ mówiła również, że konsumpcja powinna przyspieszać, co widać już w tym kwartale 2013 roku.
- O ile prognozowanie PKB jest łatwiejsze, a ekonomiście Banku BGŻ prognozują w IV kw. tego roku wzrost o 2 proc., który będzie przyspieszał, o tyle prognozowanie konsumpcji jest trudniejsze - mówiła Nachyła.
- Spodziewamy się, że nastąpi poprawa i widzimy to już w tym kwartale, jednak tak naprawdę konsumpcja produktów spożywczych nigdy nie spadła i jest to stabilny wynik - dodała.
Komentarze