Dzięki przewidywanej większej produkcji eksport kukurydzy może wzrosnąć do 16,45 mln ton. Minister uważa, że zwiększone dostawy argentyńskiej kukurydzy zmniejszą napięty globalny bilans tego gatunku, podaje FAMMU/FAPA.

W ostatnim, wrześniowym raporcie USDA prognozowała zbiory kukurydzy w sezonie 2012/13 w Argentynie na poziomie 28 mln ton, a eksport na 18,5 mln ton. W poprzednim sezonie produkcja wyniosła 21 mln ton a eksport 16 mln ton (wg wspomnianego raportu). Nieoficjalne prognozy, pochodzące z argentyńskich źródeł, wskazują na niższą produkcję w bieżącym sezonie, która ma wynieść 26 mln ton.

Uprawom kukurydzy może pomóc przewidywane zjawisko El Niňo, które charakteryzuje się wysokimi temperaturami wód w tropikalnej części Pacyfiku, co z kolei znajduje odzwierciedlenie we wzmożonych opadach w centralnej części Argentyny.

Według giełdy zbożowej w Buenos Aires, w ubiegłym tygodniu zaawansowanie zasiewów kukurydzy wyniosło 5%. Natomiast wzrost pszenicy oceniany jest jako dobry, choć występują w niektórych rejonach kraju obawy o ewentualne negatywne skutki przymrozków. Warunki do uprawy soi są obecnie bardzo dobre. Początek zasiewów tego gatunku powinien nastąpić w połowie października.

Argentyna jest drugim - pod względem ilości - po USA eksporterem kukurydzy na świecie.