W piątek na światowych rynkach oleistych notowania kontraktów upłynęły w dość spokojnych nastrojach. Cena rzepaku wzrosła o 0,2 proc. do 370,5 euro/t, natomiast w ujęciu tygodniowym podniosła się o 0,1 proc. Prognoza- w środowym raporcie USDA- rekordowej światowej produkcji rzepaku w nadchodzącym sezonie nie zrobiła większego wrażenia na inwestorach i nie doszło do znaczącej przeceny kontraktów.

Nieco więcej- o 0,9 proc. podrożała w piątek canola, ale w ujęciu tygodniowym jej cena spadła o 0,4 proc. Zmiany cen dotyczą zarówno mającej ostatnie notowanie serii kontraktu z dostawą w maju jak i kolejnej serii z dostawą w lipcu. Seria lipcowa w piątek była tańsza o zaledwie 0,2 CAD/t od wygasającej serii majowej.

Najsłabiej spośród oleistych zachowywały się notowania amerykańskiej soi. Cztery na pięć sesji w minionym tygodniu zakończyły się zniżką cen. W piątek wygasająca seria majowa potaniła o 0,2 proc, a przez cały tydzień spadek wyniósł 0,9 proc. Kolejna najbliższa seria notowań z dostawą w lipcu potaniała odpowiednio o 0,3 proc. i 1,0 proc. Soja w lipcowym kontrakcie jest o 3,31 USD/t (0,9 proc.) droższa od soi w wygasającym kontrakcie majowym.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,20 proc. (370,50 euro/t- 1564 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła 0,34 proc. (353,84 USD/t- 1374 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,89 proc. (523,90 CAD/t- 1485 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.