Jak wyjaśnił prezes stowarzyszenia w liście skierowanym do naczelnika wydziału, w wielu gospodarstwach trwają żniwa.

Rolnicy stracą pracowników sezonowych

Bez odnowienia pozwoleń na pobyt wielu rolników straciłoby dużą część swoich doświadczonych pracowników w czasie żniw. Ponadto prezes wezwał do jak najszybszego uchwalenia dekretu imigracyjnego w 2021 r., aby pracodawcy mogli jak najszybciej składać wnioski o stałe zatrudnienie pracowników z państw trzecich.

Oba środki pomogłyby powstrzymać wyzysk nielegalnych imigrantów. Chodzi również o zapobieganie infiltracji firm, które znalazły się w sytuacji awaryjnej, przez organizacje przestępcze. Według badań włoskiego urzędu statystycznego (Istat) w 2019 r. w produkcję żywności w całym kraju zaangażowanych było łącznie około 360 000 obcokrajowców ze 155 krajów.

Zatrudnianie miejscowych

Jedna trzecia pracowników zagranicznych pochodzi z innych krajów UE, przede wszystkim z Rumunii. Według stowarzyszenia Coldiretti, produkcję „Made in Italy” można uratować tylko wtedy, gdy włoscy beneficjenci pomocy społecznej, studenci i emeryci będą mieli możliwość pracy w rolnictwie.

W tym celu należy zmienić obecny system bonów, który reguluje prace dorywcze w rolnictwie. Odpowiednie uproszczenie przyniosłoby korzyści co najmniej 25 000 Włochom, którzy nadal pracują w skróconym wymiarze godzin z powodu koronawirusa. Ponadto skorzystałyby na tym osoby o niższych dochodach, których sytuacja pogorszyła się w wyniku pandemii.