W czerwcu wskaźnik światowych ceny artykułów spożywczych wzrósł po raz pierwszy od początku roku, dzięki wyższym notowaniom olejów roślinnych, cukru i produktów mlecznych. Jednak na rynku zbóż i mięsa większość cen pozostawała pod presją spadkową ze względu na niepewność rynkową wywołaną pandemią COVID-19. Począwszy od lipca 2020 r. zakres cen i wskaźnika cen żywności został rozszerzony, a jego okres bazowy zmieniony z 2002-2004 na 2014-2016.

Wskaźnik cen oleju roślinnego FAO wzrósł w czerwcu o 11,3 procent, po spadku przez cztery kolejne miesiące. Odbicie odzwierciedla głównie gwałtowny wzrost cen oleju palmowego z powodu ożywienia światowego popytu importowego, po złagodzeniu w wielu krajach blokad związanych z COVID-19 oraz obaw związanych z możliwymi niepowodzeniami produkcji w związku z przedłużającymi się niedoborami siły roboczej wśród migrantów. Wzrosły również notowania cenowe olejów sojowych, słonecznikowych i rzepakowych.

Wskaźnik cen cukru FAO wzrósł w czerwcu o 10,6 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem. Gwałtowny wzrost cen ropy naftowej stanowił silne wsparcie dla rynków cukru, zachęcając brazylijskie cukrownie do wykorzystania większej ilości trzciny cukrowej do produkcji etanolu zamiast cukru, wpływając jednocześnie w ten sposób na dostępność i ceny eksportowe cukru.

Wskaźnik cen artykułów mlecznych FAO wzrósł od maja o 4,0 procent, co oznacza pierwszy wzrost po czterech miesiącach kolejnych spadków. Odnowiony popyt importowy na dostawy spotowe, zwłaszcza na Bliski Wschód i do Azji Wschodniej, w połączeniu z sezonowo malejącymi dostawami w Europie i ograniczoną dostępnością dostaw z Oceanii, stanowiły podstawę ostatnich podwyżek cen.

Wskaźnik cen zbóż FAO spadł o 0,6 procent od maja, a presja na obniżenie cen pszenicy w czerwcu była częściowo spowodowana nowymi zbiorami na półkuli północnej i lepszymi perspektywami produkcji w wielu krajach najwięcej eksportujących, w tym w regionie Morza Czarnego.

Wskaźnik cen mięsa FAO spadł od maja o 0,6 procent, średnio o 6,0 procent poniżej wartości z czerwca 2019 r. Notowania cen mięsa wołowego i drobiu spadły, przede wszystkim ze względu na zwiększoną dostępność eksportową w głównych regionach produkcyjnych, podczas gdy ceny mięsa wieprzowego odnotowały niewielki wzrost, głównie w Europie, w oczekiwaniu na dalsze złagodzenie ograniczeń rynkowych COVID-19.