W środę za oceanem koleiny dzień zboża notowane na giełdzie w Chicago odrabiały wcześniejsze duże spadki cen (wykresy poniżej). Wzrostom cen sprzyjał słabszy dolar oraz lepsze dane eksportowe.

Z kolei na giełdzie w Paryżu ponownie mocno taniała pszenica w najbliższym wrześniowym kontrakcie. Przez ostatnie trzy dni cena jej spadła aż o 6,2 proc. Jednak jak już pisałem we wcześniejszych komentarzach jest to bardziej efekt bliskiego terminu wygaśnięcia kontraktu (ostatnie notowanie w najbliższy poniedziałek) niż podstawy fundamentalne. Potwierdzeniem tego jest fakt, że kolejna najbliższa seria kontraktu na pszenicę z dostawą w grudniu jest wyceniana aż o 7,4 proc. wyżej i kosztuje 159,25 euro/t, a przez ostatnie trzy dni potaniała zaledwie o 1,4 proc.

Kanadyjski urząd statystyczny podał wczoraj, że zapasy pszenicy w tym kraju na 31 lipca. br. wyniosły 5,2 mln t i były znacznie wyższe od oczekiwań rynkowych (4,3 mln t).

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,47 proc. (148,25 euro/t- 642 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,15 proc. (137,88 USD/t- 531 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy - cena nie zmieniła się (161,00 euro/t- 697 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,34 proc. (126,37 USD/t- 487 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10