Krótszy tydzień notowań rzepaku na Matif (w poniedziałek giełda była zamknięta) okazał się w ostatecznym rozrachunku wzrostowy. Wszystko za sprawa 1,2 proc. zwyżki notowań na piątkowej sesji. Osiągnięta cena 370,25 euro/t była najwyższa od 20 marca br.- dotyczy serii sierpniowej obejmującej nowe zbiory. W ujęciu tygodniowym cena wzrosła o 0,5 proc. Po okresie niekorzystnych zmian cen (od połowy lutego do końca marca notowania obniżyły się o 8 proc.) sytuacja cenowa powoli poprawia się, a ostatnio wzrost przyspieszył. Dzisiaj po południu cena rośnie o kolejne 3 euro. Wśród inwestorów powoli narasta obawa o wpływ niezbyt korzystnej pogody na plantacje w niektórych unijnych państwach.

Amerykańska soja i kanadyjski rzepak w kontraktach majowych obejmujących jeszcze stare zbiory podrożały w ub. tygodniu jeszcze wyraźniej. Soja zyskała 1,9 proc. osiągając w środę najwyższa cenę od ponad miesiąca, a canola podrożała o 2,7 proc.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,16 proc. (370,25 euro/t- 1562 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt majowy- cena spadła 0,23 proc. (353,84 USD/t- 1362 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,57 proc. (526,00 CAD/t- 1471 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.