Ostatni dzień tygodnia okazał się korzystny dla posiadaczy zbóż. Ceny wzrosły, niejednokrotnie bardzo mocno. Najmocniej podrożała amerykańska pszenica- ponad 3 proc., ale jest to raczej próba dorównania do ceny pszenicy europejskiej, która jest nadal droższa od amerykańskiej o blisko 130 zł/t. Mocniejsze zachowanie się ceny pszenicy na giełdzie w Paryżu to niewątpliwie efekt niższych zbiorów we Francji- o ponad ¼!. Według szacunków ministerstwa rolnictwa zbiory wyniosą zaledwie 29,1 mln t. A pamiętajmy, że Francja jest największym producentem i eksporterem pszenicy na rynki trzecie w Unii Europejskiej.

W piątek odbyło się ostatnie notowanie kontraktu sierpniowego na kukurydzę na MATIF. Cena wzrosła o ponad 2 proc., ale dzisiaj jest to już historia. Ważniejsze jest to, że kolejna seria z dostawą w listopadzie jest tańsza o 4 euro/t. i kosztuje 165 euro/t.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,15 proc. (166,50 euro/t- 716 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 3,16 proc. (152,85 USD/t- 589 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 2,42 proc. (169,00 euro/t- 726 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,09 proc. (127,65 USD/t- 492 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10