W piątek- podobnie jak w czwartek- rosły ceny zbóż na światowych giełdach. Jednak nie był to korzystny okres notowań, a końcówka tygodnia była raczej odreagowaniem wcześniejszych bardzo mocnych spadków cen na giełdzie w Chicago. Przypomnę, że przez osiem z rzędu sesji –do ostatniej środy włącznie- pszenica na CBoT potaniała aż o 15,5 proc., a kukurydza o 9,8 proc. Ubiegły tydzień zamknął się spadkiem pszenicy na Matif o 0,3 proc., a na CBoT o 2,7 proc. Kukurydza w Paryżu potaniała o 1,1 proc., a w Chicago cena wzrosła o 0,1 proc. W poniedziałek giełda w USA jest zamknięta (Święto Pracy).

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,32 proc. (158,00 euro/t- 692 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,36 proc. (137,14 USD/t- 537 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,93 proc. (162,50 euro/t- 712 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 1,77 proc. (124,60 USD/t- 488 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10