Po ponad jednoprocentowym spadku ceny rzepaku w środę, wczoraj notowania odbiły w górę o 1,5 euro/t. Pozostałe oleiste zanotowały spadki cen. Pomimo dobrych danych eksportowych soi w USA, cena kontraktu w Chicago spadła o 0,4 proc. Zobowiązania eksportowe soi w ostatnim tygodniu wyniosły 726 tys. t (w tym ponad 0,5 mln t ze starych zbiorów), podczas gdy rynek oczekiwał danych w zakresie zaledwie 200-450 tys. t.

Dow Jones oczekuje areału zasiewów soi w USA w nadchodzącym sezonie w wysokości o 2,5 proc. większej w porównaniu z obecnym sezonem  (wzrost do 85,872 mln akrów). W najbliższy wtorek poznamy prognozę zasiewów soi raportowaną przez USDA. Z kolei AgroConsult podniósł prognozę zbiorów soi w Brazylii do rekordowych 95,8 mln t.

Rzepak Matif, kontrakt majowy-  cena wzrosła o 0,4 proc. (367,50 euro/t- 1503 zł/t).

Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.


Soja CBOT, kontrakt majowy-  cena spadła o 0,43 proc. (358,06 USD/t- 1327 zł/t).


Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.


Canola WCE, kontrakt majowy-  cena spadła o 1,45 proc. (453,90 CAD/t- 1353 zł/t).


W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy  i krótkoterminowy wzrostowy.