Symboliczny wzrost ceny rzepaku oznacza jednak poprawienie ponad 3,5 rocznego szczytu notowań. Natomiast zmiana nastrojów pod koniec wczorajszego dnia wskazuje na możliwą korektę dzisiaj. Z punktu widzenia analizy technicznej wykresu ważne jest aby cena nie spadła poniżej 420 euro/t.

Pogorszenie nastrojów na europejskim rzepaku może się wiązać z notowaniami amerykańskiej soi, która wczoraj traciła na wartości od początku handlu. Był to już trzeci z rzędu dzień obniżki, a na zamknięciu sesji spadek ceny wyniósł 0,9 proc. Polepszenie pogody w Argentynie, która ostatnio negatywnie wpływała na stan upraw soi w tym kraju (obfite opady) był jednym z czynników wczorajszej obniżki.

Poniedziałkowe dane o tygodniowych wysyłkach eksportowych amerykańskiej soi były nieco słabsze. W tygodniu kończącym się 12 stycznia eksport wyniósł 1,29 mln t i był o 9 proc. mniejszy niż tydzień wcześniej, ale ok. 8 proc. wyższy niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem. Od początku sezonu (1 września) wyeksportowano już 37,2 mln t soi- o 17 proc. więcej niż w tym samym czasie poprzedniego sezonu.

Podobnie jak rzepak, nieznacznie podrożała również canola - o symboliczne 0,04 proc. Była to już szósta z rzędu sesja wzrostowa, a cena jest najwyższa od blisko 2 mies.

Rzepak MATIF, kontrakt lutowy - cena wzrosła o 0,06 proc. (425,25 euro/t- 1859 zł/t).


Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na MATIF dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,91 proc. (392,23 USD/t- 1584 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy - długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,04 proc. (519,80 CAD/t- 1595 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.