Piątkowe wzrosty cen zbóż na światowych giełdach, co prawda nie oznaczają jeszcze przełomu, ale przynajmniej dają nadzieję na zakończenie korekty spadkowej, która trwa już blisko 2 mies. Po kilku dniach spadku notowań i zbliżeniu się do dołków z początku lutego (zboża na giełdzie w Paryżu) ceny wzrosły, wspierane zwyżkami notowań w Chicago.

Prawie dwumiesięczna korekta ma zróżnicowany przebieg. Najbardziej dotknęła amerykańską pszenicę, która jest obecnie tańsza aż o 19 proc. w stosunku do szczytu notowań z 18 grudnia ub.r. pozostałe kontrakty zbożowe straciły od swoich maksimów cenowych 7-9 proc.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy-  notowania wzrosły o 1,36 proc. (187,00 euro/t- 781 zł/t).
Wykres 1

Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 2,25 proc. (195,84 USD/t- 716 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,49 (153,00 euro/t- 639 zł/t).
Wykres 6

Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 1,11 proc. (152,45 USD/t- 557 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10