Po słabszej końcówce ub. tygodnia początek nowego przyniósł wzrosty na rynku zbóż na światowych giełdach. Drożały wszystkie kontrakty terminowe. Kukurydza notowana w Chicago wyznaczyła nawet nowy lokalny szczyt notowań i jest najdroższa od 3 lutego br.

Wzrostom cen kukurydzy na amerykańskim rynku pomaga drożejąca ropa na światowych rynkach. Duża część ziarna- ok. 40 proc. – przerabiana jest w tym kraju na bioetanol. Z kolei wzrost ceny pszenicy to w dużej mierze zasługa mroźnej pogody w wielu rejonach uprawy pszenicy w USA w miniony weekend i w związku z tym obawy o uszkodzenia roślin.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,82 proc. (153,25 euro/t- 653 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,76 proc. (171,41 USD/t- 649 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,16 proc. (152,50 euro/t- 650 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,68 proc. (145,47 USD/t- 550 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10