Początek minionego tygodnia na światowych rynkach oleistych (podobnie jak i zbóż) rozpoczął się od mocnych wzrostów cen- jako reakcja na zawieszenie w poprzednią sobotę porozumienia przez Rosję odnośnie eksportu towarów rolnych z Ukrainy drogą morską. Następne dni nie były już tak jednoznaczne, a pogłoski o zgodzie Rosji na utrzymanie tzw. korytarzy humanitarnych wpłynęły na pogorszenie nastrojów. Jednak z drugiej strony drożejąca ropa na światowych rynkach pozwoliła na utrzymanie kilkuprocentowych wzrostów cen w ujęciu tygodniowym.

Notowania rzepaku w kontrakcie z dostawą w lutym na paryskiej giełdzie w piątek wzrosły o 0,7 proc. i wyniosły 664,75 euro/t (3118) zł/t, ) i były o 3,3 proc. niższe niż o tej porze przed rokiem. Przez ostatni tydzień rzepak podrożał o 4,1 proc.

Notowania kanadyjskiej canoli w piątek wzrosły o 1,6 proc. i wyniosły 926,40 CAD/t, a przez ostatni rok spadły o 10,0 proc. W ujęciu tygodniowym canola podrożała o 1,9 proc. Amerykańska soja podrożała w piątek o 1,7 proc. i kosztowała 533,33 USD/t. W ujęciu r/r cena soi wzrosła o 20,0 proc., natomiast przez ostatni tydzień notowań cena podniosły się o 4,6 proc.

Rzepak Matif, kontrakt lutowy- cena wzrosła o 0,72 proc. (664,75 euro/t- 3118 zł/t).

Notowania lutowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,73 proc. (533,33 USD/t- 2559 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend wzrostowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,59 proc. (926,40 CAD/t- 3257 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.