Francuscy analitycy przewidują produkcję pszenicy w UE w przyszłym roku na poziomie 134,2 mln ton, co oznacza 9,2-proc. wzrost w porównaniu z bieżącym rokiem. Według nich rolnicy zasieją więcej pszenicy ze względu na bardzo wysokie ceny, jakie osiąga to ziarno na światowych giełdach - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Prognoza wskazuje na zwiększenie powierzchni upraw pszenicy m.in. we Francji, w Wielkiej Brytanii i części Skandynawii.

Eksperci uważają jednak, że wyższa produkcja pszenicy nie spowoduje spadku jej cen. Będą one w dalszym ciągu wysokie, "głównie ze względu na rozczarowujące wyniki tegorocznej produkcji pszenicy w wielu unijnych krajach, a także w części krajów zaliczanych do kluczowych producentów i dostawców na świecie" - podkreślili. Chodzi przede wszystkim o Rosję i Argentynę.

Francuscy analitycy podwyższyli także prognozę eksportu pszenicy z UE w sezonie 2012/13 o 1,1 mln ton do 18,8 mln ton.

W przypadku kukurydzy Strategie Grains przewiduje zmniejszenie areału o ponad 1 proc. do 9,1 mln ha. Jednak jeżeli pogoda będzie "normalna", to zbiory mogą być wyższe, niż słabe tegoroczne.

Eksperci spodziewają się ponadto znacznego ograniczenia produkcji żyta. Areał tego gatunku szacowany jest na 2,2 mln ha, a produkcja na 7,5 mln ton, co oznacza 13,8-proc. spadek w porównaniu do tegorocznych zbiorów.

Nieznacznie zmniejszy się także produkcja jęczmienia - o 0,6 proc. do ok. 54 mln ton oraz tzw. pszenicy twardej (durum) - o 3,8 proc. do 8,3 mln ton.

W sezonie 2013/2014 całkowita produkcja zbóż w Unii jest prognozowana na 290,2 mln ton, tj. o 6,8 proc. więcej w porównaniu do zbiorów w sezonie 2012/13. Areał przeznaczony pod zboża wzrośnie przy tym o niecały procent do 56,8 mln ha.