W czwartek piątą sesję z rzędu od wyznaczenia wieloletnich dołków notowań rosły ceny amerykańskich zbóż. W tym czasie kukurydza podrożała aż 8,5 proc. odrabiając prawie wszystkie straty z ostatniej silnej wyprzedaży (wcześniejsza seria 8 sesji spadkowych zakończyła się zniżką 9,8 proc.). Cena pszenicy przez ostatnie pięć sesji wzrosła o 4,4 proc. oddalając się nieco od ponad dziesięcioletniego dołka notowań, ale w kontekście wcześniejszego spadku ceny o 15,5 proc. w ciągu ośmiu dni notowań nie jest wynikiem rewelacyjnym (wykres poniżej).

Tymczasem zboża na paryskiej giełdzie znalazły się w okresie niewielkich zmian cen. Wyjątkiem od początku tygodnia jest kontrakt na pszenicę z dostawą we wrześniu, który nieustannie i mocno tanieje. Przez cztery dni cena spadła aż o 8,1 proc. Jednak przypominam, że jest to bardziej efekt bliskiego terminu wygaśnięcia kontraktu (ostatnie notowanie w najbliższy poniedziałek) niż podstawy fundamentalne, a obecnie to już ma raczej znaczenie statystyczne- niskie obroty. Kolejna najbliższa seria kontraktu na pszenicę z dostawą w grudniu jest wyceniana aż o 10,0 proc. wyżej (wczoraj podrożała o 0,3 proc.) i kosztuje 159,75 euro/t, a przez ostatnie cztery dni potaniała zaledwie o 1,1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 2,02 proc. (145,25 euro/t- 626 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,47 proc. (138,52 USD/t- 530 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt listopadowy - cena wzrosła 0,16 proc. (161,25 euro/t- 695 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,87 proc. (128,74 USD/t- 492 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10