W czwartek amerykańskie zboża wyraźnie podrożały łamiąc tym samym występujący w ostatnich dniach rytm (umacnia się dolar- tanieje ropa- spadają ceny zbóż i odwrotnie). Wczorajszy ponad jednoprocentowy wzrost cen pszenicy i kukurydzy przy umacniającym się dolarze i taniejącej ropie to zasługa bardzo dobrych danych o tygodniowych zamówieniach eksportowych i prognoz znacznego spadku areału zasiewu tych zbóż w USA w nadchodzącym sezonie.

Zamówienia wywozowe na amerykańską kukurydze w tygodniu kończącym się 10 listopada znacznie przekroczyły górna granice oczekiwań rynku (0,9- 1,2 mln t) i wyniosły 1,661 mln t. Natomiast w przypadku pszenicy osiągnęły górną granicę przedziału szacunków analityków (400-600 tys. t) i wyniosły 598 tys. t. Z kolei Informa poinformowała, że spodziewa się spadku areału zasiewów kukurydzy w USA aż o 9 proc. do 90,8 mln akrów, natomiast pszenicy o 6 proc. do 47,3 mln akrów (najmniej od 1919 r.).

Tradycyjnie (podobnie jak w ostatnich dniach) wczoraj podrożały zboża na giełdzie w Paryżu. Była to już szósta z rzędu sesja wzrostowa. Słabnące wobec dolara euro poprawia konkurencyjność europejskich zbóż na światowym rynku.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,46 proc. (164,75 euro/t- 731 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,51 proc. (148,07 USD/t- 613 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,30 proc. (164,50 euro/t- 730 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,03 proc. (134,64 USD/t- 557 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10