We wtorek ponownie wzrosły ceny kontraktów zbożowych na światowych giełdach. Pszenica na MATIF zbliżyła się do 160 euro/t i jest najdroższa od 3 lutego br. Od wyznaczonego dołka na początku marca notowania wzrosły już o 13,0 proc. Kukurydza na tej giełdzie osiągnęła najwyższą cenę od 13 stycznia br., a jej cena od wyznaczonego minimum w trzeciej dekadzie lutego wzrosła o 9,0 proc.

Amerykańska kukurydza notowana na giełdzie w Chicago jest najdroższa od 18 grudnia ub.r., a jej cena od dołka z końca lutego wzrosła o 5,5 proc. We wtorek jedynie pszenica na CBOT nie wyznaczyła nowego szczytu notowań- zabrakło 0,18 USD/t. Jednak od minimum osiągniętego 1 marca cena amerykańskiej pszenicy wzrosła o 8,7 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,60 proc. (159,00 euro/t- 675 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,22 proc. (175,17 USD/t- 657 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,96 proc. (157,25 euro/t- 667 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,67 proc. (146,84 USD/t- 551 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10