Po długim weekendzie, wczoraj powróciły notowania zbóż na giełdzie w Chicago. Krótszy tydzień notowań rozpoczął się od mocnego akcentu. Blisko dwuprocentowe wzrosty cen doprowadziły notowania amerykańskich zbóż do nowych lokalnych szczytów w obecnej fali wzrostowej i osiągnęły poziomy ostatni raz widziane latem 2016 r.

Wzrostom cen amerykańskich zbóż pomagał słabnący dolar (o 1 proc. do euro- 1,07 euro/USD) i koleiny już raz opublikowane dobre dane o tygodniowym eksporcie. W tygodniu kończącym się 12 stycznia wysyłki eksportowe amerykańskiej pszenicy wyniosły 344 tys. t- o 31 proc. więcej niż przed tygodniem i o 1 proc. więcej niż w porównywalnym tygodniu przed rokiem. Z kolei wywóz kukurydzy wyniósł 888 tys. t i był o 10 proc. wyższy niż tydzień wcześniej i aż o 53 proc. przekroczył eksport w porównywalnym tygodniu przed rokiem.

Na fali optymizmu za oceanem drożały również zboża na MATIF. Jednak umacniające się euro w tym przypadku hamowało wzrost, który w sumie był ok. dwukrotnie mniejszy niż za giełdzie w Chicago, ale ceny zbliżyły się do niedawnych kilkumiesięcznych szczytów notowań.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,74 proc. (170,75 euro/t- 747 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosłą o 1,76 proc. (159,28 USD/t- 653 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosłą o 0,90 proc. (169,00 euro/t- 740 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,95 proc. (143,89 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10