PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Zmienne notowania surowców rolnych

Zmienne notowania surowców rolnych

Autor:

Dodano:

Tagi:

Wieloletnie minima cenowe i dynamiczne wzrosty kursów - tak przebiegały notowania towarów rolnych na światowych giełdach w ciągu ostatnich kilku tygodni.W ostatnim miesiącu mieliśmy do czynienia z dość dynamicznymi zmianami cen na niektórych surowcach rolnych. Prawie do końca stycznia notowania kontraktów na pszenicę wyraźnie traciły na wartości, szczególnie na giełdzie w Chicago, gdzie cena spadła do poziomów z lipca 2010 r.! Z kolei pierwsze dwa tygodnie lutego stały pod znakiem wzrostów cen. W niespełna trzy tygodnie pszenica w Paryżu zyskała 4,5 proc., zbliżając się do psychologicznej granicy 200 euro/t. Jeszcze lepiej w tym czasie wypadły notowania w Chicago, gdzie gatunek ten podrożał o 8,5 proc. Impulsem do wzrostów cen były obawy o wpływ bardzo ostrej zimy, szczególnie w USA, na plantacje pszenicy ozimej.

O ile notowania pszenicy po obu stronach Atlantyku przebiegały w tych samych kierunkach, o tyle notowania paryskiego rzepaku i kanadyjskiej canoli zupełnie się rozjechały. Przez ostatnie pięć tygodni cena rzepaku na Matif wzrosła o ponad 7,5 proc., a canoli spadła o prawie 5,5 proc. Doprowadziło to do osiągnięcia przez europejski rzepak ceny ostatnio widzianej w pierwszej dekadzie września 2013 r. (wykres kontynuacyjny). Wartość rzepaku wyrażona w złotówkach zbliżyła się do 1600 zł/t. Na przeciwnym biegunie przebywają notowania kanadyjskiej canoli, która po mocnej przecenie znalazła się na poziomie z czerwca 2010 r. i kosztuje obecnie zaledwie 1103 zł/t. W efekcie różnica ceny osiągnęła niewyobrażalną wartość aż 488 zł/t, czyli rzepak paryski jest droższy od canoli o ponad 44 proc.!

ROSNĄ ZAPASY ZBÓŻ

Według styczniowego raportu Międzynarodowej Rady Zbożowej (IGC), światowa produkcja zbóż (bez ryżu) w obecnym sezonie wyniesie 1946 mln ton (9,7 proc. więcej niż w poprzednim sezonie). Przewidywane zapasy na koniec sezonu wzrosną do 387 mln ton (o 8 mln ton więcej niż w poprzednim raporcie). Globalne zbiory pszenicy według prognoz wzrosną o 9 mln ton w stosunku do poprzednich szacunków i wyniosą 707 mln ton. Konsumpcja pszenicy ma osiągnąć poziom 691 mln ton (o 1 mln ton mniej niż w poprzednim raporcie), ale będzie o 3 proc. wyższa w stosunku do poprzedniego sezonu. Globalne zapasy zostały podwyższone o 7 mln ton do 188 mln ton. Światowy handel pszenicą jest obecnie przewidywany na rekordowym poziomie 147 mln ton. Według IGC, w przyszłym sezonie 2014/15 światowa produkcja pszenicy wyniesie 697 mln ton, czyli 10 mln ton mniej niż obecnie. Oczekiwany spadek produkcji ma wystąpić pomimo 2-proc. wzrostu areału, ze względu na prawdopodobny powrót plonowania do bardziej przeciętnych poziomów. Globalne zbiory kukurydzy są prognozowane w wysokości 959 mln ton wobec 950 mln ton we wcześniejszej raporcie. Światowa konsumpcja kukurydzy wyniesie 928 mln ton (o 6 mln ton więcej niż w poprzedniej prognozie), a prognozowane zapasy końcowe 158 mln ton (więcej o 1 mln ton). Światowy eksport ma osiągnąć rekordowe 108 mln ton (o 13 proc. więcej niż sezon wcześniej).

PODNOSZĄ PROGNOZY ZBIORÓW

W styczniu francuska firma analityczna Strategie Grains (SG) wprowadziła niewielkie zmiany w prognozach produkcji zbóż w Unii Europejskiej w nadchodzącym sezonie 2014/15. Zbiory mają wynieść 297,2 mln ton (297 mln ton w prognozie wcześniej) i o 1 proc. mniej niż w obecnym sezonie. SG spodziewa się zwiększenia zbiorów pszenicy miękkiej do 137,7 mln ton (o 2 proc. więcej niż w obecnym sezonie). Produkcja kukurydzy ma wynieść 64,8 mln ton (wobec 64,5 mln ton w 2013/14). Prognozowane zbiory żyta będą niższe o 15 proc. i wyniosą 8,6 mln ton, a jęczmienia o 8 proc. i osiągną 54,8 mln ton.

USDA OSTROŻNIE PROGNOZUJE

Światowa produkcja pszenicy według lutowego raportu USDA wyniesie w sezonie 2013/14 711,89 mln ton (wobec 712,66 mln ton szacowanych w styczniu). Globalne zapasy końcowe mają wynieść 183,73 mln ton (wobec 184,4 mln ton przed miesiącem). Zwiększono prognozę zbiorów dla Brazylii z 4,75 mln ton do 5,3 mln ton i Ukrainy z 22 do 22,28 mln ton. Zmniejszono dla Kazachstanu z 15,5 mln ton do 13,94 mln ton. Nieznacznie zmniejszono w stosunku do raportu styczniowego prognozę globalnej produkcji kukurydzy - o 0,3 mln ton do 966,63 mln ton. Światowe zapasy końcowe mają wynieść 157,3 mln ton (160,23 mln ton przed miesiącem). Zmniejszono o 1 mln ton szacunki zbiorów w Argentynie do 24 mln ton oraz zwiększono na Ukrainie o 0,9 mln ton do 30,9 mln ton. W Brazylii pozostawiono na poziomie prognozowanym w styczniu - 70 mln ton.

POGODA ROZGRYWA

Tymczasem niesprzyjające warunki pogodowe - wysokie mrozy przy braku wystarczającej pokrywy śnieżnej - zwiększają ryzyko strat w uprawach pszenicy ozimej w USA. Szkody mrozowe mogą wystąpić w niektórych obszarach na środkowym zachodzie, południowym zachodzie oraz w południowo-środkowej części stanu Nebraska. Natomiast na południowych równinach, w tym w Kansas, obawy wzbudza nadmierna suchość gleb. Zbyt sucho jest zwłaszcza w zachodniej części tego stanu. Susza jest także odczuwalna w północno-zachodniej części wybrzeża Pacyfiku.

OLEISTE W GÓRĘ

Firma analityczna Strategie Grains (SG) podniosła prognozy zbiorów oleistych w Unii Europejskiej w następnym sezonie 2014/15 (w stosunku do poprzedniego raportu). Średnie plony rzepaku w przyszłym sezonie mają zwiększyć się o 2,9 proc. do 3,2 t/ha. Dzięki temu zbiory powinny wzrosnąć o 2,4 proc. do 21,4 mln ton (miesiąc wcześniej prognozowano 21,3 mln ton). We Francji produkcja zwiększy się o 0,9 mln ton do 5,3 mln ton. W UE produkcja rzepaku w przyszłym sezonie powinna wzrosnąć o około 0,5 mln ton w stosunku do obecnego sezonu. Dla słonecznika SG zmniejszyło prognozy zbiorów w przyszłym sezonie o 100 tys. ton do 8,1 mln ton, co oznacza spadek o 0,6 mln. ton wobec obecnego sezonu przy założeniu niewielkiego spadku areału oraz plo nów. Utrzymano prognozy dla soi na poziomie 1,3 mln, czyli takie, jak w sezonie bieżącym. Zbiory rzepaku, słonecznika oraz soi powinny zmniejszyć się w sumie o 0,3 proc. do 30,8 mln ton. Rekordowe zbiory canoli w Kanadzie mogłyby przyczynić się do wzrostu importu z tego kierunku również przez UE, ale dotychczas problemy logistyczne w Kanadzie spowalniały strumień canoli z tego kierunku, na czym korzysta Australia.

USDA OSTROŻNIEJSZE WOBEC OLEISTYCH

Według lutowego raportu USDA, globalna produkcja oleistych w sezonie 2013/14 wyniesie 505,96 mln ton (wobec 505,85 mln ton szacowanych przed miesiącem). Zapasy końcowe osiągną 85,97 mln ton (85,11 mln ton w poprzednim raporcie). Globalna produkcja soi ma wynieść 287,69 mln ton (286,83 mln ton prognozowane w styczniu). Zapasy końcowe wzrosną do 73,01 mln ton (z 72,33 mln ton szacowanych w styczniu). O jeden mln ton zwiększono szacunki zbiorów soi w Brazylii do rekordowych 90 mln ton, tym samym kraj ten będzie liderem światowej produkcji, wyprzedzając USA o 0,5 mln ton. W Argentynie natomiast zmniejszono prognozę w stosunku do stycznia o 0,5 mln ton do 54 mln ton. Światowa produkcja rzepaku w bieżącym sezonie osiągnie rekordowe 70,12 mln ton (wzrost o prawie 7 mln ton wobec ub. sezonu!). Największe zbiory dotyczą UE (20,85 mln ton), Kanady (18 mln ton), Chin (14,2 mln ton) i Indii (7 mln ton). Zużycie światowe nasion rzepaku będzie wyższe o ok. 2 mln ton w porównaniu z ubiegłym sezonem i wyniesie 67,5 mln ton. Po uwzględnieniu pozostałych elementów bilansu zapasy końcowe nasion rzepaku wzrosną o 2,4 mln ton do 5,56 mln ton.

PSZENICA

W Paryżu trend długoterminowy spadkowy (pow. 9 mies.), średnioterminowy wzrostowy (3-9 mies.), krótkoterminowy (do 3 mies.) spadkowy. W Chicago wszystkie trendy odpowiednio spadkowe. Pod koniec stycznia notowania pszenicy po obu stronach Atlantyku osiągnęły swoje dołki, od których rozpoczęła się dość dynamiczna zwyżka notowań. Jednak jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ogłosić zakończenie spadków i rozpoczęcie nowej fali wzrostowej. W tej chwili zakres ruchu mieści się w obszarze typowej korekty (odreagowanie spadków). Biorąc jednak pod uwagę tło fundamentalne występujących wzrostów, można się skłaniać do przekonania o kontynuowaniu wzrostów cen w najbliższych tygodniach.

KUKURYDZA

W Chicago trend długoterminowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy. W Paryżu trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy. Przez ostatnie pięć tygodni zmieniła się zasadniczo sytuacja techniczna na amerykańskiej kukurydzy. Krótkoterminowy trend spadkowy dobiegł końca i wykształcił się krótkoterminowy trend wzrostowy.

OLEISTE:

Rzepak - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy boczny, krótkoterminowy wzrostowy. Soja - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy. Canola - trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy spadkowy, krótkoterminowy spadkowy. Rzepak notowany w Paryżu wybronił się przed spadkami (w przeciwieństwie do canoli) i rozpoczął nowy krótkoterminowy trend wzrostowy.Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.117.125
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

KONTAKT24

Widziałeś, słyszałeś coś ważnego? Byłeś świadkiem niecodziennego wydarzenia? Napisz do nas! Opublikujemy, zainterweniujemy, pokażemy całemu światu. Jesteśmy dla Was 24 h na dobę, 7 dni w tygodniu.

DODAJ PLIKI

Kliknij lub przeciągnij pliki z dysku i upuść. Max. rozmiar pliku 4 MB.

Drogi Użytkowniku!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych możemy przetwarzać Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane dodatkowo jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do odwołania zgody oraz prawo sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania dokonanego przed jej wycofaniem.

W dowolnym czasie możesz określić warunki przechowywania i dostępu do plików cookies w ustawieniach przeglądarki internetowej.

Jeśli zgadzasz się na wykorzystanie technologii plików cookies wystarczy kliknąć poniższy przycisk „Przejdź do serwisu”.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.